Chleba je škoda vyhazovat do koše. Poradíme, jak ho udržet co nejdéle čerstvý

Správně uskladněné pečivo vydrží déle čerstvé
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
15. dubna 2018 10:01 / Shutterstock
  0   0
Problém s tvrdým pečivem zná asi každý. Jeden den si voňavý bochník přinesete domů a za pár dní buď zplesniví nebo ztvrdne na kost. Na vině může být i to, že chleba špatně skladujete.

Asi největší chybou lidí je, že si chleba přinesou domů v mikrotenovém sáčku a nechají ho v něm. V igelitu se totiž pečivo snadno zapaří a obvykle zplesniví. Jen tak na vzduchu zase bochník snadno ztvrdne. O neobvyklém využití chleba v domácnosti jsme psali zde.

Jedovatý chleba

Trochu plesnivý chleba asi snědl každý z nás. Většinou omylem, protože si plísně zkrátka nevšiml. Někdo ale pozřel plesnivý chleba i zcela záměrně. Odřízl viditelnou plíseň a zbytek snědl s tím, že je chleba v pořádku (i když ve skutečnosti není). Z pár soust plesnivého chleba se snad ještě nikomu nic nestalo, lepší je se ale plesnivému pečivu vyhnout širokým obloukem.

Penicilium (zelená plíseň) může za jeden den vyrůst o přibližně 2 milimetry. Zpočátku se projevuje její bílé mycelium, které nemusíte ihned poznat od zamoučnění. Ve chvíli, kdy je plíseň zelená, tak už jsou tam spory a houba je rozrostlá i dovnitř. Chleba už je v podstatě toxický.

Na chlebu mohou vyrůst nejrůznější plísně. Nejčastěji jde o zástupce rodu penicilium (česky štětičkovec) a aspergilus (známý také jako kropidlák). Typickou chlebovou houbou je také neurospora crassa, oranžová plíseň, která roste až jeden centimetr denně. Je rozšířená na chlebech zejména v západních zemích.

Pokud byste snědli větší množství plesnivého chleba, může se vám udělat nevolno, můžete zvracet, mít bolesti břicha a podobně. nejde sice o nic fatálního, ale je lepší se těmto potížím vyhnout. Naučte se proto chléb dobře skladovat.

Jak skladovat chleba

Už po generace se dědí doporučení, které radí obalit chleba v čisté a suché utěrce nebo do papíru. O nepostradatelnosti utěrek v kuchyni jsme psali zde. Pokud v obchodě máte na výběr z mikrotenového nebo papírového sáčku, vždy volte tu druhou možnost.

Pokud si domů přivezete ještě teplý, čerstvě upečený chleba, nechte jej na lince vychladnout. Teprve pak jej dejte do chlebníku či jiné nádoby. Pokud byste chleba zabalili ještě vlažný, mohl by vám ztvrdnout.

Chlebníky mají tu dobrou vlastnost, že izolují pečivo od vzduchu nebo zbytečného světla. Tím vám chléb vydrží déle čerstvý, neokorá a neztvrdne. Některé chlebníky jsou již součástí linky, někdy je nutno jej dokoupit. Prodávají se v různých materiálech – ve dřevě, v kovu nebo v plastu.

Aby ale pečivo v chlebníku prospívalo, je třeba chlebník pravidelně čistit. Jen tak budete mít jistotu, že uvnitř nejsou žádné nečistoty či bakterie. Na omytí vám bude stačit octová voda.

Nejlépe je zkombinovat metodu utěrky a chlebníku. Pečivo zabalte do bavlněné utěrky a dejte ji do chlebníku. Pečivo vám takto vydrží vláčné i několik dní.

Skladování pečiva v mrazáku

Když budete dodržovat správný postup, můžete chleba i zmrazit. Přijde vhod – třeba když se vrátíte z dovolené a nestihnete nakoupit čerstvé pečivo.

V takovém případě je dobré chléb rozkrájet na krajíce (se zmrzlým bochníkem žádný zázrak nenaděláte) a jednotlivé plátky proložit papírem na pečení a vložit do mikrotenového sáčku. Pak můžete z mrazničky vyndat jen potřebné množství. Až budete chleba rozmrazovat, sáček pootevřete, aby se odpařila voda. Pečivo můžete také krátce rozpéct v troubě. Pak bude krásně křupavé a čerstvé. Ale musíte ho hned sníst, protože brzy ztvrdne.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Po vyhynutí obřích dinosaurů byli drobní savci připraveni převzít vládu nad světem

Tech

Satelitní snímky naznačují, že Severní Korea trénuje kamikadze delfíny

Dům a zahrada

Rozmarýn nemusí zimu venku přežít. Přeneste ho domů nebo ho pořádně zazimujte

Zavřít reklamu