Co má společného záchod s kuchyní? Tohle jste asi nečekali

 Tipy a inspirace 
10. dubna 2018 12:00 / Marie Popelková
  0   0
📷
4 fotografie v galerii
Jak se záchodová pomůcka omylem dostala do kuchyně Shutterstock
Na papírové útěrky v kuchyni řada hospodyněk nedá dopustit. Málokterá ale ví, že tato nepostradatelná pomůcka patřila původně na toaletu. Do kuchyně se v podstatě dostala tak trochu omylem. Poradíme vám také pár triků, jak papírové utěrky doma využijete i poněkud netradičním způsobem.

Papírové kuchyňské utěrky mají obrovské množství příznivců. Pomáhají v kuchyni vyřešit každý špinavý problém. Jen málokdo ale zná historii této kuchyňské pomůcky. A ta je opravdu zajímavá.

Kořeny má v USA

Historie papírových utěrek se začala psát v roce 1907 v USA v Pensylvánii. Philadelphské závody na výrobu toaletního papíru stály před problémem, co s rolemi papíru, který je chybou výroby příliš silný a pro svůj původní účel nepoužitelný. Majitel firmy Scott Paper Company, Arthur Scott, dostal nápad a nechal vyrobit perforované role papírových utěrek. Nechal se inspirovat nápadem místní učitelky z mateřské školy, která se snažila vyzrát na nákazu rýmy a dětem ve škole rozdávala papírové útržky, které se po použití vyhazovaly do koše. Nákaza se přestala šířit a marodů ubylo.

Podnikatel si dal dvě a dvě dohromady, nechal papír naperforovat, zabalit do rolí a v roce 1907 představil na americkém trhu pod názvem Sani-Towels (sanitární ručník) nový produkt – první papírové ručníky na jedno použití.

Od hotelů do domácností

Papírové utěrky měly po utržení šířku 33 cm a délku 46 cm. Nenašly si hned cestu do našich kuchyní, ale trvalo to ještě téměř tři desítky let. Jejich genialitu nejprve objevily hotelové a restaurační provozy, nádražní a jiné veřejné prostory. Od doby, kdy si je poprvé přinesly hospodyně do domácích kuchyní, uteklo již mnoho vody. V roce 1931 rozšířil úspěšný podnikatel svoji nabídku o papírové ubrousky speciálně do kuchyní a dále tak rozšířil sortiment papírenských výrobků. V současné době zájem o papírové kuchyňské utěrky stále narůstá a sortiment jednotlivých výrobců se téměř neliší. K nezaplacení jsou i klasické látkové utěrky, o kterých jsme psali zde.

Netradiční využití utěrek v domácnosti

Papírové kuchyňské utěrky lidé používají hlavně na očištění všeho špinavého - od ruk až po pracovní desku. Jenže papírové utěrky mají i řadu dalších – méně známých využití, která vám pořádně usnadní život.

Ztvrdlý cukr se za pár sekund změní na sypký

Pokud máte v cukřence místo sypkého cukru jen hrudku ztvrdlou na kost, vložte do cukřenky vlhkou papírovou utěrku, přikryjte talířem a vložte na 20 vteřin do mikrovlnky. Cukr změní svou konzistenci, je opět sypký a připraven k použití.

Déle čerstvé bylinky či salát

Chcete-li, aby byly bylinky či salát čerstvé co nejdéle, existuje na to jednoduchý trik. Vložte bylinky či salát do uzavíratelného sáčku spolu se suchou papírovou utěrkou.

Křupavá slaninka bez nepořádku v kuchyni

Pokud si chcete připravit křupavou slaninu a vyhnout se při její přípravě mastnotě či nepořádku, který její přípravu často doprovází, vyzkoušejte tento tip. Zabalte mezi čtyři kusy papírové utěrky plátky slaniny (dva kusy utěrky pod slaninu a dva kusy nad slaninu). Talíř s takto zabalenou slaninou vložte na tři, čtyři minuty do mikrovlnky a za chvíli si můžete pochutnávat na křupavé slanině bez nepořádku v kuchyni.

Nápoj vychlazený za pár minut

Potřebujete rychle vychladit nápoj? I v tomto případě jsou papírové utěrky skvělým pomocníkem. Utěrku stačí namočit do vody, obalit jí láhev s nápojem a vložit do mrazničky. Za pár minut si můžete vychutnat perfektně vychlazený nápoj.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Co je transepidermální ztráta vody a jak ovlivňuje vaši pleť

Dům a zahrada

Strašidelné pokojovky zkrášlí byt nejen během Halloweenu. Ozdobí váš interiér po celý rok

Zavřít reklamu