Osvětlená zahrada má své kouzlo. Se světly ale šetřete, cirkusové aranžmá hezké není

Nasvícené zahrady mají svůj půvab
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Exterier 
05. dubna 2018 15:17 / Shutterstock
  0   0
Venkovní osvětlení dodá každé zahradě zcela nový rozměr. Nasvítit můžete místo pro posezení, chodníky i fasádu domu, záleží jen na vás. Designeři ale varují před přeplácáním. Aby mělo zahradní osvětlení ten správný půvab, je třeba světly šetřit a dobře zvážit, kam je umístíte.

Pokud chcete docílit nasvětlení zahrady, je dobré s tím dopředu počítat a instalovat pod zem rozvody elektrických sítí. Světla samozřejmě lze umístit i do starších zahrad, už je to ale složitější a je nutný zásah do pozemku. Pokud se vám nechce řešit rozvody elektřiny, můžete si na zahradu pořídit ještě solární svítidla. Ta už ale budou závislá na slunečních paprscích.

Design a praktičnost

Venkovní osvětlení by mělo plnit více funkcí. Jednak funkčně nasvětlit daný prostor, ale zároveň nesmí být potlačena ani estetická stránka - osvětení musí totiž navodit požadovanou atmosféru.

Každá zahrada vyžaduje něco jiného - do moderního prostoru se hodí minimalistická svítidla, v starobylé zahradě zase budou vypadat dobře i rustikálnější typy osvětlení.

Hodně lidí se ale podle designerů dopouští často jedné velké chyby. Svítidla na zahradě špatně rozmístí a volí i nevhodná zařízení. Výsledkem pak je, že světla nepříjemně oslňují. Dalším častým problémem je také to, že osvětlení bývá mnohdy poddimenzované nebo naopak naddimenzované.

I v tomto případě je dobré se držet zásady, že méně obvykle znamená více. Cirkusové nasvícení zahrady à la Las Vegas moc pěkně nepůsobí. Dobře proto zvažte, která místa na zahradě jsou pro vás důležitá a ta pak rozumně nasvětlete. O tom, že vás provoz zahradního osvětlení nemusí zruinovat, jsme psali zde.

Nepodceňte bezpečnost

Pokud se rozhodnete pro venkovní osvětlení, je třeba dbát na bezpečnost a dodržet bezpečnostní stupeň ochrany IP. Obzvláště pečliví musíte být v tomto směru v případě, že osvětlení bude v blízkosti vody.

Pokud je pravděpodobné, že na světlo bude stříkat voda, je nutné sáhnout po stupni IP 44. Jestliže ale budou světla trvale ponořena pod vodou, například v bazénu nebo zahradním jezírku, musí už světlo splňovat bezpečností stupeň IP 68.

Životnost závisí na kvalitě

V případě exteriérových světel radí odborníci investovat do kvalitnějších svítidel. Jsou totiž obvykle vyrobena z odolných materiálů, jako je tlakově litý hliník nebo nerezová ocel. Taková svítidla vám pak i v náročných podmínkách mohou skvěle sloužit i desítky let.

Ovládání venkovního osvětlení lze zvolit podle vašeho přání. Můžete se rozhodnout pro klasické vypínače, pohybový senzor, časový spínač či soumrakový senzor. Záleží na vašich preferencích a finančních možnostech.

I když jste zdatný kutil, který se nebojí žádné práce, co se týká instalace osvětlení, přenechejte tuto činnost raději odborníkům. Je nutné, aby vám světla instaloval člověk, který disponuje platným osvědčením o odborné způsobilosti v elektrotechnice.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Ve vesmíru uhynuly stovky zvířat, fenka ze Sovětského svazu přežila pět letů

Tech

Umělá inteligence už umí napodobit hlas i tvář. Stačí jí k tomu vteřiny

Dům a zahrada

Časté chyby při úklidu přidělávají zbytečně práci. Vyvarujte se jich

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu