Investice do tepelné izolace se vyplatí. Hlavně u starých domů

Tepelnou izolací domu lze ušetřit hodně peněz
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Rekonstrukce 
04. dubna 2018 17:20 / Shutterstock
  0   1
Pokud máte starší dům, kde stavitelé evidentně šetřili na tepelné izolaci, je vhodné se zamyslet nad rekonstrukcí. Zateplení oken, stěn či stropů totiž kromě lepšího komfortu zajistí svým obyvatelům i nemalou úsporu peněz za energie.

Technologie jdou neustále dopředu a tepelně-izolační vlastnosti oken, stěn i stropů se za poslední roky značně změnily. Ani majitelé starších domů však už dnes nejsou odsouzeni k placení horentních účtů za energie - izolace dokáže ušetřit opravdu nemalé částky. A na co je v souvislosti s únikem tepla nejlepší se zaměřit? Nejvíce tepla z domu uniká okny, dveřmi a stěnami.

Vůbec nejproblematičtějším místem domu jsou okna. Každým čtverečním metrem okna uniká 4× až 10× více tepla než stěnou. Okny je proto dobré zabývat se ze všeho nejdříve. Největší únik tepla je u starých domů obvodovými stěnami. V přízemních domech je významný také únik tepla stropem. O tepelné izolaci koluje i řada mýtů, o kterých jsme psali zde.

Okna

Okno má zajistit opravdu mnoho funkcí - prostřednictvím něj nám do bytu proudí světlo, díky němu můžeme větrat a navíc by mělo bránit úniku tepla. Splnit všechny požadavky na 100 procent není jednoduché a člověk tak musí najít co nejlepší kompromis. Teplo okny uniká jednak netěsnostmi mezi křídlem a rámem, prostupem tepla skrz skla (skla neizolují, izoluje jen vrstva vzduchu mezi nimi) a prostupem rámem oken (dřevo není moc dobrý tepelný izolant a rámy jsou jen několik centimetrů silné). Ideální je vyměnit staré okno za nové. Za standard se dnes považuje dvojsklo, k dostání jsou ale i trojskla nebo čtyřskla. Méně nákladné řešení je pak nechat stará okna jenom přesklít.

Obvodové stěny

Velké množství tepla uniká také obvodovými stěnami. Staré domy mají stěny zpravidla z plných cihel o tloušťce 45 cm. Tepelné ztráty takovéto stěny jsou zhruba 5× větší než u stěny z dnes používaných cihel. Pokud chcete opravdu výrazně snížit tepelné ztráty, je nutné stěny izolovat.

Podle odborníků je vždy lepší izolovat stěny z vnější strany než z té vnitřní. Pod vnitřní izolací se totiž může hromadit vlhkost, růst plísně a houby a tato metoda je také daleko méně účinná. K vnitřní izolaci byste se tak měli uchýlit jen v případě, že to zvenčí z nějakého důvodu opravdu nelze.

Materiály pro tepelné izolace

  • Celulózové desky - vhodné pro izolaci mezi krokve střech, dutých prostor a stěn.
  • Dřevovláknité desky – izolace fasád, stěn, stropů a potěru, izolace nekrokevní.
  • Expandovaný polystyrén EPS – nad i pod krokevní izolace, kontaktní zateplovací systém (KZS), izolace plochých střech i izolace obvodová.
  • Extrudovaný polystyren XPS – izolace tepelných mostů – vnější strana, pod podlahové desky, obvodová izolace.
  • Minerální vlna – střešní izolace i u plochých střech, izolace, stropů, stěn, fasád a potěru.
  • Skelná vlna – na volné prostory ve stěnách i střechách, na fasády (kromě KZS), izolace stropů a potěrů.
  • Polyuretan – nadkrokevní a podkrokevní izolace, izolace fasád a stropů.
  • Pěnové sklo – obvodová izolace, pod podlahové desky, izolace plochých střech.
  • Perlit – k zasypávání dutin ve stropě a stěnách, izolace dvouvrstvého zdiva a vyrovnání pro potěr.

Vnější stěna představuje na domě největší plochu, která přenáší teplo, a tak lze zateplením dosáhnout až 30% úspor.

Stropy

Zvláště u přízemních domů má strop poměrně velkou plochu a staré trámové stropy mají jen velmi špatnou tepelnou izolaci (prkna, vzduchová mezera a několik cm škváry). Tyto trámové stropy se dají dobře zateplit vložením minerální vaty mezi trámy. Další možnost, jak snížit tepelné ztráty stropem a navíc získat další obytný prostor, je výstavba podkroví, při níž se izoluje střecha vložením izolace mezi trámy krovu nebo z vnější strany krovu.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Antarktida byla pravděpodobně objevena ještě tisíc sto let předtím, než ji našli západní dobyvatelé

Tech

Toto je nejmenší implantovatelný čip na světě. Sloužit má především v medicíně

Dům a zahrada

Postavit ohniště není žádný problém. Musíte dodržet jen pár zásad

Zavřít reklamu