Vyvarujte se častých chyb při rekonstrukci. Ušetříte si nervy i nemalé peníze
Každý, kdo se do rekonstrukce bytu či domu pouští, se těší na výsledek. Pokud ale chcete, aby vše proběhlo hladce a vy zbytečně nenaletěli na různé triky nekalých firem, je třeba si dát pozor na několik věcí.
Nebojte se ptát
Ne každý je stavební odborník a není proto žádná ostuda, že nerozumíte všem technologickým postupům, které se u vás doma stavební firma chystá provést. Vždy se však na všechno ptejte, prověřujte, zjišťujte a nechte si vše předložit a vypracovat písemně. Pokud vám někdo jen slovně slíbí částku, často se stane, že na faktuře objevíte sumu o mnoho tisíc korun vyšší. Najdete přičtenou dopravu, odvoz suti, pomocné práce i daň z přidané hodnoty, o kterých nebyla řeč. Během stavby také trvejte na stavebním dozoru, který vše ohlídá.
Projekt a kalkulace
Chtějte vše písemně zdokumentovat. Nechte si na začátku udělat podrobný projekt a cenovou kalkulaci, kde bude stanoven rozsah prací, použitý materiál a konečná suma. Trvejte na detailech, jako je počet oken a dveří i s jejich cenou, nebo množství zásuvek a vypínačů s jejich umístěním. Stanovenou cenu může firma překročit maximálně o 10 %. Větší navýšení vždy s vámi musí projednat.
Pozor na rozpis materiálů
Podrobný seznam použitého materiálu a zařízení musí obsahovat uvedení přesného typu, výrobního čísla a značky. Jinak se může jednat o jiný barevný odstín, velikost i design obkladu i dlažby. Pokud máte ve smlouvě uvedenou barvu keramické dlažby, správně popsaného výrobce, jméno výrobku a katalogové číslo, při chybě se dožadujte nápravy. Při výběru pamatujte na to, že je dlažba klasická, protiskluzová, mrazuvzdorná, venkovní i vnitřní, a podle toho vždy vybírejte.
Nešetřete na nevhodném místě
Pokud je k dlažbě, jiné podlahové či střešní krytině výrobcem doporučeno dražší lepidlo a kotvicí systémy, nikdy nevolte levnější. Jednotlivé produkty jsou certifikované jako systém. Pokud použijete jednu část od jiné firmy, nemusí splňovat uvedené a slibované vlastnosti. Nejde jen o estetický problém. Podlaha nemusí těsnit, do střech může zatékat, naruší se stavební konstrukce a opravy vás budou stát desetitisíce. Renomované firmy nabízejí plán pokládky, stavební dozor i půjčení nářadí.
Dostatečné odvětrávání
Pokud je koupelna umístěna v jádru bytu a chybí zde okno, musí být nahrazeno funkčním odvětrávacím systémem. Jinak vám hrozí, že se tu vlivem vlhkého a teplého vzduchu budou tvořit plísně. Větrací systém proto není radno podcenit, měl by být zcela automaticky součástí plánu rekonstrukce koupelny i toalet.
Kvalitní sifony a ventily
Vybírejte kvalitní sprchy i vany, sprchové zástěny i umyvadla. Funkčnost koupelny ale výrazně ovlivňují i zdánlivě drobné a neviditelné prvky, jako jsou sifony, odvodnění, napouštěcí a vypouštěcí ventily. Musí být vyrobeny z odolných materiálů a design i konstrukci musí jít snadno čistit. U sprchových koutů nepodceňte sklon odtokového žlabu. Vsaďte na kvalitní baterie i sprchové hlavice, které mohou šetřit i vodu.
Revizní či servisní prostory
Velmi důležité je promyslet, jak zakrýt revizní či servisní prostory, jako jsou například rozvody a uzávěry vody nebo plynu. K tomuto účelu se nejčastěji používají revizní dvířka. V technických prostorách domu možná rádi přenecháte výběr stavební firmě nebo řemeslníkovi, nezáleží zde totiž příliš na vzhledu, ale spíše jen na funkčnosti. Pokud ovšem toužíte po stylové koupelně vyberte si revizní dvířka, která zde nebudou rušit celkový dojem. Nejlepší volbou v takovém případě budou neviditelná revizní dvířka pod obklad a do sprchového koutu varianta voděodolných revizních dvířek.
Neplaťte vše dopředu
Nikdy neplaťte celou částku najednou. Stanovte si splátkový kalendář, který odpovídá postupující stavbě. Vyvarujete se toho, že firma odejde v polovině stavby a peníze nevrátí. Předposlední splátku plaťte po dokončení stavby a posledních 5 % až po odstranění všech závad, případně po uplynutí záruky.
Při předání domu či bytu buďte ve střehu
Projděte se stavebním dozorem celý byt či dům a důkladně ho prohlížejte. Všechny nedodělky a závady nechte zapsat do předávacího protokolu. Firma má povinnost se k nim do 30 dnů vyjádřit a stanovit řešení. Špatně provedené vodovodní potrubí nebo zapomenutou stavební síťku sice neobjevíte, ale rozlišíte vady viditelné a skryté. Ty viditelné nelze později reklamovat, ty skryté ano. Jak rychle zrekonstruovat podlahu, jsme psali zde.