Krásné balkonovky vhodné i pro alergiky

Kávovník ozdobí krásně váš balkon
📷
Dalších 5 fotografií v galerii
 Exterier 
21. června 2020 11:03 / Depositphotos
  0   0
Na jaře začínají milovníci květin, kteří nemají zahradu, osazovat své balkony bohatě kvetoucími balkonovkami, které se během pár týdnů přemění na záplavu voňavých koberců. Vy se ale jen smutně kocháte z dálky. Jste totiž alergik a z nosu vám teče jenom při pohledu na tu nádheru. I pro vás však máme řešení.

Alergici se už s příchodem jara děsí pučících stromů a procházka rozkvetlou alejí je pro ně jako zlý sen. A rozkvetlý balkon obdivují jenom u sousedů. Patříte mezi ně? Nasaďte si na balkon nekvetoucí rostliny. Zelená má přece tolik odstínů, že při správném výběru dokážete vytvořit barevné posezení i bez pylu. A dokážou i krásně vonět! Navíc vám poskytnou příjemné posezení v létě na svém balkoně.

Zelená barva je základ zdraví, rovnováhy, harmonie a psychické pohody. Většina rostlin je zelené barvy a jejich odstínů. Tato zelená oáza vám zcela jistě neublíží. Jde o použití většího sortimentu rostlin jehličnatých, nekvetoucích, s různými odstíny zelené, nebo s panašovanými listy. Navíc rostliny bez květů vás ochrání před veškerým hmyzem, včetně včel a vos. Pozor však na to, co zrovna pěstuje váš soused. Přímo z vnějšího prostředí vás mohou ovlivnit také jiné dřeviny, pyly, trávy a rostliny.

Rostliny vhodné pro alergiky

Pěstovat můžete rostliny okrasné listem, kde je květ pouze doplňkem. V době vytvoření květního stonku je odstřihněte. Můžete pěstovat:

 • túje,
 • smrky,
 • jalovce.

Dalšími vhodnými adepty pro alergiky je třeba:

 • dieffenbachia (pozor, její listy jsou jedovaté),
 • cypřiš,
 • dracéna,
 • monstera,
 • voděnka (ta potřebuje skutečně bohatou zálivku),
 • žumen,
 • břečťan, ze kterého si můžete vytvořit bohatou zelenou stěnu,
 • azalka,
 • kávovník,
 • asparát.

Nevhodné rostliny

I nekvetoucí balkonovky nemusejí být zrovna vhodné, přestože přímo nekvetou barevnými květy. Vytvářejí totiž pyl. Např. dřeviny s množstvím pylu jsou břízy, lísky a vrby na kmínku. Okrasné trávy jsou také nevhodné. Alergii umí vyvolat i některé rostliny, které produkují mléč, nebo mají bodliny, ostny či plstnaté listy. Takové druhy byste neměli pěstovat ani v případě, pokud máte malé děti. Na výběr je mnoho druhů a i ti s malým handicapem si určitě mohou vytvořit kolem sebe zdravou přírodu.

Nádoby

Nabídka vhodných nádob na balkonovou výsadbu je v současné době velmi různorodá. Můžete vsadit na klasické truhlíky, lepší jsou však ty samozavlažovací, které vám prominou i pár dnů dovolené. Naopak u terakotových nádob je nutné brát ohled na to, že zemina v nich vysychá velmi rychle a je tedy nutná častější zálivka. Chcete-li pěstovat celoroční druhy, volte pevný plast, který odolá vysokým teplotám na slunci a je i mrazuvzdorný.

Substrát

Nejvhodnější hotový substrát na vaše rostlinky vám navrhne každý zahradník, u kterého jej také kupte. Je totiž namíchán ze stejných dílů kompostní zeminy, rašeliny a písku a vy si tedy nemusíte lámat hlavu, čeho, kolik a kam. Nezapomeňte však na menší drenážní vrstvičku ze štěrku, drcených cihel či keramzitu.

A pak už zbývá jenom vhodně zalévat a těšit z tisíců tónů zelené barvy. I alergici mají právo na osázené balkony. Na balkoně můžete pěstovat třeba i zeleninu.

Hana Jordánová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Proč je sluneční koróna teplejší než povrch samotné planety? Mohou za to magnetické vlny

Tech

Nové obrněné vozidlo britské armády je tak špatné, že se z něho dělá vojákům špatně

Dům a zahrada

Cukety můžete pěstovat i v truhlíku. Stačí jen dodržet pravidla jejich pěstování

Zavřít reklamu