Nejzbytečnější odpad na světě: kapsle do kávovaru

 Interier 
06. dubna 2018 11:32 / Iva Dvořáková
  0   0
📷
5 fotografií v galerii
Kapslový kávovar je svou pohodlnou obsluhou vyhlášený Shutterstock
Kapslová káva se stala součástí životního standardu, nabízejí ji firmy svým zaměstnancům, je téměř v každé domácnosti a stala se samozřejmostí všude okolo nás. Za pohodlnost ale platíme vysokou cenu. Kapsle jsou totiž obrovskou zátěží pro životní prostředí.

Je to tak opojně pohodlné – do přístroje vhodíte kapsli, zmáčknete čudlík a za malou chvilku vás v nose pošimrá líbezná vůně lahodné kávy. Jdete si vychutnat zasloužené kafíčko a cestou hodíte do koše použitou kapsli.

To je přesně ten moment, který je na kapslových kávovarech problematický. Že se kvůli hrnku kávy smíříme s přístupem "použít a vyhodit". Jak vybrat kapslový kávovar, si přečtěte zde.

Obtížná recyklace

Jedním z nejpalčivějších problémů kapslové kávy je způsob recyklace kapslí. Kapsle jsou totiž vyrobeny kombinovaně z více materiálů – zejména z plastu nebo hliníku.

Technicky jsou recyklovatelné – jednotlivé části je možné rozebrat a oddělit od sebe. Jenže znáte aspoň někoho, kdo by to tak pečlivě dělal?

Jeden z výrobců sice nabízí na své webové stránce i službu recyklace. Můžete si zdarma objednat speciální recyklační pytel na použité kapsle, který u vás výrobce při nejbližší objednávce vyzvedne.

Co s nimi?

Pravdou však zůstává, že z důvodu komplikovanější recyklace končí naprostá většina kapslí ve smíšeném odpadu. Odpad v podobě malých kapslí dosáhne za rok takových rozměrů, že by mohl obejít naši planetu 10,5krát!

Kapslový kávovar motivuje spotřebitele tvořit zbytečný odpad. Plastové kapsle do tříděného plastu nepatří. Jsou z kvalitního polypropylenu, který by bylo možné znovu zpracovat.

Jenže obsahují také kovová sítka a zbytek kávy, s čímž si při zpracování vytříděného odpadu neporadí. Ručním rozebíráním kapslí se také dost vytrácí okouzlující jednoduchost.

Pokud vám životní prostředí není lhostejné a chcete si dopřát dobrou kávu s nízkými náklady, zkuste překapávač, moka konvičku nebo presovač.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Madonnina dcera Lourdes promluvila o tom, proč se od své slavné matky distancovala hned po střední škole a...

Styl

Sexuální násilí má nejen psychické, ale také dlouhodobé fyzické dopady

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu