Sušení prádla v zimě má svá pravidla. Jak se vyhnout zbytečnému vlhku v bytě i plísním

 Tipy a inspirace 
20. ledna 2019 11:11 / Marie Popelková
  4
📷
5 fotografií v galerii
Permanentní vlhkost v bytě může mít totiž za následek vznik plísní Shutterstock
Sušit čerstvě vyprané prádlo v létě není žádný problém, ale sušení v zimě? I když se to zdá být problém, není to tak složité, jak se na první pohled zdá. Chce to jen vědět, jak na to.

Pokud nedodržíte pár jednoduchých zásad, které je v souvislosti se zimním sušením prádla nutné dodržovat, riskujete opravdu hodně. Permanentní vlhkost v bytě může mít totiž za následek vznik plísní. Plesnivé zdi moc dobře nevypadají, ale jsou hlavně zdraví škodlivé.

Klíčové je místo

Pokud jste nuceni v zimě sušit prádlo v bytě, je nejdůležitější výběr správného místa. Rozhodně byste neměli prádlo sušit v obýváku nebo ložnici. Vlhkost a aviváž se totiž postupně odpařují do vzduchu, což může mít za následek alergické reakce a vznik plísní. A protože v obývacím pokoji a ložnici tráví člověk nejvíce času, měly by být tyto místnosti pro zimní sušení prádla tabu.

Sušák na prádlo raději postavte vždy tam, kde můžete snadno větrat a kde trávíte méně času. Může to být kuchyň, chodba, pracovna, jídelna či koupelna. Neměli byste dávat sušák s mokrým prádlem příliš blízko ke zdi, ani k topnému tělesu.

Mráz prádlu nevadí

Pokud máte balkon, zahradu či dvorek, můžete sušit prádlo venku na sušáku. Mrazu se bát nemusíte. Voda uvnitř oblečení zmrzne a poté led přejde do plynného skupenství, takže ze zmrzlých triček, kalhot, povlečení a utěrek rázem budete mít normální prádlo, jako kdybyste ho sušili doma. Oproti tomu ale bude doslova perfektně vyvětrané a zbavené veškerých bakterií, které by se v něm mohly schovávat. Ne vždy je ale venkovní sušení prádla v zimě ideální řešení, obzvláště pokud vaši sousedé topí uhlím. Polétavý prach vám může prádlo zašpinit.

Přidejte jedno ždímání

Pokud jste odkázáni na sušení prádla v bytě, snažte se už při praní zbavit nadbytečné vody a vlhkosti extra ždímáním. Povlečení, ručníky či džíny jsou vyrobené z materiálů, které lehce snesou pár otáček navíc. Pozor si dávejte jen u oblečení z jemnějších materiálů a nezapomeňte se vždy řídit pokyny na výrobku. I u jemných pracích programů ale existuje jeden fígl. Věci, které perete na jemný program, mají tendenci vstřebat více vody. Při vyndávání z pračky z nich proto jedním rychlým švihem, jako při prášení koberců, vytřeste nadbytečnou vodu. Je to takový obyčejný domácí recept, ale zaručeně funguje.

Častěji větrejte

Větrat se musí pořád, i v zimě. Pokud navíc v bytě sušíte prádlo, musíte na větrání obzvlášť pamatovat. Čerstvý vzduch zabrání nechtěnému usazování vlhkosti a samozřejmě celkově váš domov provětrá a místnosti budou svěžejší a zdravější. Mějte na paměti, že prádlo po vyprání a slabém odstředění může obsahovat 2 až 3 litry vody. Ve vzduchu navíc kromě vody bude i vypařený prací prostředek či aviváž, což také není zrovna nejzdravější. O tom, jak v zimě správně větrat, jsme psali zde.

Sušička prádla

Pokud vám to prostor v bytě dovolí, můžete si pořídit sušičku prádla. K dostání jsou buď s tepelným čerpadlem nebo kondenzační. V sušičkách s tepelným čerpadlem je ohřátý vzduch následně zchlazen, čímž je odstraněna vlhkost. Spotřeba energie je až o 50 % nižší a proces sušení je velmi jemný a vhodný pro sušení citlivých textilií.

Kondenzační sušičky nevyžadují odtah páry a mohou být instalovány kdekoli. Potřeba je pouze elektrická zásuvka. Šetří čas, protože vyprané prádlo není třeba pověsit a navíc nemusíte čekat, až se prádlo usuší. Velkou výhodou je rychlost, s níž dokáží prádlo usušit, ale i změkčit a téměř vyžehlit. Je ale vždy třeba sledovat štítky na oblečení, ne každé prádlo smí do sušičky.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...