Kožešiny vypadají v interiéru nádherně. Díky správné péči budou dlouho jako nové

 Tipy a inspirace 
15. ledna 2019 10:11 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Kožešiny vypadají v bytě skvěle Internet
Doplňky a dekorace z kožešiny doodají vašemu domovu osobité kouzlo a styl. Váš byt bude rázem vypadat útulněji, protože kožešiny mají dar vykouzlit pocit tepla. Od pořizování přírodních kožešin mnoho lidí odrazuje obava z komplikované údržby. Je to ale zbytečné, není to totiž nic složitého.

Kožešiny v bytě mohou mít mnoho podob. Někdo miluje malé kožešinové koberečky, jiný si libuje v huňatých kožešinových polštářích. Elegantně vypadají také kožešinové přehozy na postel, plédy a v oblibě jsou i různé kožešinové podsedáky na židle. Obrovskou výhodou kožešin je, že ladí prakticky s jakýmkoliv stylem interiéru - moderním i usedlým. Kožešina se skvěle hodí ke sklu, kameni, ale i k plastu.

K dostání jsou jak přírodní, tak umělé kožešiny. Mnoho lidí volí raději umělé materiály, které lze snadno vyprat v pračce. Jenže pravá kožešina je pravá kožešina. Její údržba se může zdát být složitá, ale uvidíte, že to není žádná velká věda.

Špiní se srst, ne kůže

Kožešinu tvoří dvě části - srst a vlastní kůže. Při používání se většinou zašpiní srst. To, že se všechna špína týká srsti, je dobrá zpráva. Čištění kůže jako takové je ošidné a většinou nefunguje. Ale vyčistit srst není zas tak velký problém.

Materiál ze živočišné srsti by se za normálních okolností dal vyprat ve vodě s nějakým odmašťovadlem (prací prášek, mýdlo). Toho se ale u kožešin musíte vyvarovat, protože vlastní kůže se namočit nesmí. O tom, že kožešiny dokáží zútulnit i chladný industriální styl, jsme pali zde.

Kožešinu důkladně vyklepejte

Kožešinu nejprve pořádně vyklepejte. Klidně i plácačkou na koberce. Ať z ní vypadá všechno, co může - z kožešinové předložky většinou drobky od sušenek a podobně.

Pokud to nestačí, tak kožešinu vytřete technickým benzínem, acetonem, perchloretylenem nebo podobným těkavým odmašťovadlem - lze koupit obvykle v drogerii nebo barvách-lacích. Lze použít i technický líh, ten prý dodává srsti lesk, ale zase tolik nečistí.

Jak kožešinu vyčistit

Když máte kožešinu vyklepanou, sežeňte si piliny z nepryskyřičnatého stromu (tedy ne ze smrku nebo borovice), případně hrubou mouku nebo krupici. Jde o to mít sypký materiál, který do sebe nasákne odmašťovadlo a přitom v srsti neudělá neplechu. Někdo volí i magnézium.

Sypký materiál dejte do misky spolu s odmašťovadlem a směsí pak důkladně vytřete srst. Díky sypké konzistenci se odmašťovadlo dostane k celému povrchu chlupu. Nechte chvíli působit a potom všechen sypký materiál vyklepejte.

Tento postup je podle odborníků šetrnější než chemická čistírna, jelikož se odmašťovadlo nedostane až na vlastní kůži - zůstane jen v srsti.

Důkladné vyvětrání

Vyčištěnou kožešinu nechte ještě někde pořádně vyvětrat, a to chlupama navrch a v místě, kde na kožešinu nebude pršet. Takto se zbavíte všech nepříjemných pachů, i například zbytků těkavého odmašťovadla, pokud jste ho použili. Vyvětrání kožešiny je nejlepší způsob čištění.

Ovčí kožešině velmi pomůže pročesání hřebenem na psa - použít lze jednořadý i dvojřadý, hlavně by měl mít tuhé zuby. Kartáč srst pěkně načechrá a rozčeše poloslepené pramínky vlny.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...