Vybíráme garážová vrata: Co všechno bychom měli zvážit?

 Technika 
06. října 2018 13:00 / Jan Novák
  0
📷
4 fotografie v galerii
Výběr garážových vrat se nevyplatí podceňovat Shutterstock
Ať už postavíme garáž spojenou s domem, zděnou, dřevěnou nebo roubenou, její přední stranu budou vždy tvořit vrata. Jde jen o to, jaká a jak se budou ovládat. Který způsob je ten pravý?

Vrata můžou mít přesně takovou funkci, vzhled a rozměr, jaký potřebujeme. Bez ohledu na typ a velikost – vrata musí mít vždy co nejkvalitnější materiály, snadné ovládání a tichý chod.

Vrata do garáže se liší způsobem otvírání, nároky na prostor i zmíněnými materiály. Vhodnost jednotlivých typů se především odvíjí od samotného prostoru garáže.

Za klasická považujeme vrata křídlová, za progresivní pak vrata složená z jednotlivých různě širokých dílů, takzvaných sekcí – odtud název sekční. Další typ, rolovací vrata, se složí do pouzdra pod stropem, podobně jako venkovní žaluzie.

U malých garáží pro jedno auto se jako vhodné jeví vrata se dvěma křídly. Vyhovují také všude tam, kde se vraty častěji chodí. Dříve byla takřka výhradně dřevěná, nyní se používají i jiné materiály. Vrata lze také opatřit automatickým pohonem a otvírat je pomocí dálkového ovladače.

Sekční vrata

Vrata se skládají z několika spojených dílů umístěných nad sebou nebo vedle sebe. Panely jsou vyplněny pěnou, která chrání vrata proti úniku tepla, vrata se pak otvírají vertikálně nebo horizontálně. Vrata mají automatické pohony a tichý chod. Otvírají se dálkovým ovladačem nebo mobilním telefonem.

Rolovací vrata

Vrata ve stylu rolety se po zmáčknutí ovladače srolují do boxu umístěného zevnitř garáže těsně nad vraty. Mezi jejich výhody patří například snadná instalace bez stavebních úprav a lehká výměna poškozené lamely. Ovládat se mohou mechanicky pružinou nebo elektropohonem.

Cena

Odvíjí se od zvoleného druhu ovládání, barvy, rozměrů a dalších úprav podle požadavků zákazníka. Nezbytné je navštívit přímo vybranou firmu a nechat si předem požadovaná vrata nacenit. Vyhnete se tak nepříjemnému překvapení při předávání hotové zakázky.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej