Robot se neztratí v žádné kuchyni. Jak vybrat ten ideální?

 Technika 
16. září 2018 11:53 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Kuchyňský robot umí zastat mnoho činností Depositphotos
Kuchyňský robot je efektivní pomocník. Na druhou stranu je dobré se při jeho nákupu neukvapit - snadno se totiž stane nevyužívanou a drahou zbytečností. Poradíme, na co se při jeho koupi zaměřit.

Kuchyňský robot obvykle nestojí pár korun, navíc jde o spotřebič, který dosti zabírá místo. I proto je vhodné dobře zvážit, zda se právě vám vyplatí do něj investovat. Někomu totiž přijde vhod jen obyčejný jednoduchý robot podobný mixéru, jiný zase využije stroj s mnoha nástavci a funkcemi. Vždy se tak před nákupem zamyslete nad tím, co od robota očekáváte. A nezapomeňte brát v potaz také velikost domácnosti - jiné potřeby bude mít početná rodina a jiné mladý pár bez dětí.

Kuchyňské roboty lze pořídit do pěti tisíc korun, ale k dostání jsou i modely, jejichž cena převyšuje částku 10 tisíc korun. Obecně platí, že levnější typy jsou obvykle určeny jen na jeden či dva typy činnosti. Střední cenová kategorie kuchyňských robotů už toho nabízí podstatně více a přístroje také mají i vyšší výkon. Jsou ale také obvykle prostorově náročnější. Přístroje za 10 tisíc korun a více jsou už špičkové a luxusní modely, které většinou disponují osmi ryhlostními stupni i regulací výkonu.

Jak vybrat nejlepší kuchyňský robot

Pokud si chcete domů pořídit přístroj, který bude skutečně užitečný, musíte věnovat jeho výběru patřičnou pozornost. A nejde jen o to zaměřit se na technické parametry, ale zejména na své individuální potřeby.

Pokud doma vaříte pouze občas a nic komplikovaného, pak vám postačí jednoduchý robot za málo peněz.  Možná si dokonce vystačíte jen s mixérem - o tomto spotřebiči jsme blíže psali zde. Žijete-li ale ve velké domácnosti, pak budete asi vařit často. A měli byste se snažit tomu přizpůsobit i výběr robota a nebát se připlatit si za kvalitu.

Způsob míchání

Systémy míchání rozeznáváme celkem dva – středový a planetární. První z nich je samozřejmostí a setkáte se s ním u všech druhů robotů. V tomto případě míchadla rotují na pevně daných místech kolem své osy. Mnohem účinnější je planetární systém, kdy metličky obíhají kolem osy a navíc ještě okolo sebe navzájem v elipsovité dráze. Dochází tak k mnohem lepšímu promíchávání obsahu mísy.

Příkon a výkon

Příkon a v návaznosti na něj i výkon jsou asi nejdůležitější a nejvíce vypovídající technické parametry. V zásadě vám řeknou, kolik toho stroj ustojí a jakou práci vykoná. Výrobci ovšem většinou udávají jen hodnotu příkonu. Ta je vždy vyšší než výkon. Minimální hodnota příkonu, pod kterou byste neměli jít, by měla být 500 až 600 wattů. Podstatně lepších výsledků ale dosáhnete s robotem, jehož příkon překročí 1 000 wattů.

Rychlostní stupně

Počet rychlostí se odvíjí především od kvality přístroje – jednoduché a levnější modely mají běžně tři až čtyři rychlostní stupně. Ty nejlepší jich pak mohou nabídnout sedm až osm. Čím více, tím lépe - každá potravina totiž vyžaduje pro své zpracování něco jiného.

Materiál mísy

Při nákupu se zaměřte i na mísu, která je součástí robota. Měla by být dostatečně velká a také z odolného materiálu. Nejlepší jsou kovové, nerezové nádoby. Citlivější jsou již nádoby ze skla. Naopak se vyhněte nádobám z plastu, které takřka nic nevydrží. Co se týká objemu, pro dvou až tříčlennou domácnost jsou ideální mísy o objemu 3 litry, pro čtyřčlennou 4 litry a pro vícečlennou pak eventuelně větší. 

Důležité maličkosti

Věnujte pozornost také zdánlivým maličkostem, jako je například délka přívodního kabelu. Oceníte také nožičky, které by se měly ke kuchyňské lince přisát. Robotu to zabrání v pohybu účinkem vibrací a máte jistotu, že vám při práci nikam nespadne. Stejně tak si zkontrolujte, že má mísa ucho. Bez něj se obejdete, ale nebude to pohodlné a manipulace bude složitá.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herečka Lucie Zedníčková podstoupila liposukci břicha. Už nechtěla vypadat jako těhotná

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Dům a zahrada

Spravný podzimní řez pivoněk zajistí jejich vitalitu a bohaté kvetení pro příští rok. Pozor však na...