Žehliček je obrovské množství. Jak poznat, která je správná právě pro vás?

 Technika 
28. července 2018 14:00 / Marie Popelková
  0
📷
3 fotografie v galerii
Žehlení je pro někoho běžná rutina, pro jiného "zlý sen" Shutterstock
Není mnoho žen, které by měly rády žehlení. Pokud i Vy patříte do této skupiny, pak pro vás máme tip, jak vybrat žehličku, která vám tuto nepříjemnou činnosti ulehčí a zkrátí.

Dokonale vyžehlené prádlo vypadá krásně uhlazeně a vznešeně. Říká o majiteli oblečení, že se o sebe stará.

Klasická suchá žehlička

Pokud žehličku používáte pouze párkrát do roka, nemá pro vás význam utrácet za ni veliký obnos peněz. Ani vlastnosti parní žehličky neoceníte. Předností suchých žehliček je právě jejich nízká pořizovací cena. Nevýhodou je naopak pomalejší žehlení. Pokud vás každý týden čeká plný koš prádla, žehlení suchou žehličkou si značně prodloužíte. Suché žehličky navíc nejsou optimální ani pro všechny druhy materiálů. Přírodní látky žehlí naprosto bez problémů, avšak některá syntetická vlákna se na ni mohou lepit. 

Již modernější žehlička s párou

Modernějším a velmi oblíbeným typem jsou napařovací žehličky. Pára bývá účinná zejména tam, kde je třeba vyhladit velmi odolné a nepoddajné záhyby. Výhodou je, že prádlo nemusíte kropit, čímž se doba žehlení výrazně zkrátí. Na rozdíl od suchého žehlení dosáhnete lepšího efektu při vynaložení menší námahy.

Jedním z druhů napařovací žehličky je žehlička systémová s parním generátorem vhodná pro dlouhé a časté žehlení velkého množství prádla. Ty jsou obvykle vybaveny mnohem objemnějším zásobníkem na vodu, než je tomu u klasických napařovacích žehliček (u některých je to přes 1 l).

Systémové žehličky disponují speciální hadicí pro distribuci páry, která vede do generátoru zapojeného v elektrické síti – ten zajistí konstantní přívod účinné páry, která si poradí i s odolnými typy tkanin jako je například džínovina. U některých druhů textilu nebude třeba oboustranného žehlení – pára dokonale prostoupí všemi vlákny a postará se o perfektní vyhlazení nevzhledných záhybů. To se hodí zejména při žehlení ložního prádla. Pokud vás ani tento článek neinspiroval k žehlení, pak si zde můžete přečíst, jak na uhlazené prádlo i bez žehličky.

Systémové žehličky

Pokud pravidelně žehlíte větší množství prádla, pak vám rozhodně doporučujeme systémové žehličky s parním generátorem. Ty vynikají efektivnějším využitím páry, jednodušším ovládáním a rychlejším výsledkem. Vysokotlaké parní generátory produkují až 3x více páry než běžná napařovací žehlička a tuto páru pak pod tlakem vhání to tkanin. Tím je žehlení výrazně snazší a rychlejší. Systémová žehlička vám zkrátí čas strávený nad žehlicím prknem až o polovinu.

Systémové žehličky jsou vybaveny samostatným kontejnerem na vodu, který stačí na začátku naplnit a máte vystaráno až do konce žehlení. Nemusíte neustále odbíhat pro vodu, abyste ji doplnili do žehličky.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu