Mytí oken nemusí být dřina. Moderní doba nabízí i moderní pomocníky

 Technika 
02. září 2018 09:14 / Marie Popelková
  0   2
📷
4 fotografie v galerii
Většina lidí myje okno pomocí stěrky, jde to ale i jinak Shutterstock
Najde se jen málo lidí, kteří rádi myjí okna. Většinou se každý zhrozí při představě úmorné dřiny a takřka nemožné snahy okna vyleštit tak, aby byla beze šmouh. Naštěstí už dnes existují skvělí pomocníci, kteří vám tuto neoblíbenou činnost značně usnadní.

Obvykle lidé myjí okna pomocí hadru a stěrky. Někdo na leštění používá noviny, jiný jelenici. Každý se snaží najít návod, jak okna umýt rychle a beze šmouh. Uchyluje se k nejrůznějším babským fíglům a dalším experimentům. O radách, jak okna umýt, jsme psali i zde. Pokud se vám zatím žádný návod neosvědčil, můžete se do boje se špinavými okny pustit i jinak - pomocí moderních úklidových zbraní.

Jestli už nechcete při mytí oken tahat kýbl s vodou a pracně se snažit skla vycídit, můžete vyzkoušet moderní technologické vychytávky. Trh jich nabízí dostatek, stačí si jen vybrat. Pověstný trn z paty vám možná vytrhne vysavač na okna, ještě silnější kalibr pak nabízí plně automatický robot.

Okenní vysavač

Vysavače oken známé také jako elektrické mopy nabízejí hodně flexibilní použití. Poslouží vám k čištění nejrůznějších skleněných povrchů, nejen oken, ale také skleněných stolů, zrcadel, sprchových koutů. Pomocí tohoto přístroje lze vyčistit i další rovné povrchy, například pracovní desky v kuchyni apod. Při výběru vysavače na okna je třeba vzít v potaz zejména šíři stěrky a dobu provozu.

U vysavačů oceníte, že zařízení podtlakem ihned vysává veškerou setřenou vodu, takže nic nekape na zem a nečistoty nejsou dále rozmazávány po skle. Při výběru se zaměřte také na hmotnost přístroje. Těžké zařízení vám totiž může práci zkomplikovat.

Vysavač lze koupit ve výhodných setech, které se liší v tom, zda obsahují i tyč, malou sací hubici či mop na okna.

Podle praktických zkušeností uživatelů sice i kvalitní vysavač oken nějakou tu šmouhu na skle zanechá, snadno ji ale odstraníte suchou utěrkou a rozhodně bude okno vypadat lépe, než po klasickém mytí oken.

Okenní vysavače lze pořídit už za asi 500 korun, lepší výrobky ale vyjdou na asi 1 500 až 2 000 korun.

Automatický robot

Automatický robot na čištění oken drží na skle pomocí podtlaku a skla myje a leští pomocí utěrek z mikrovlákna. Přístroj lze obsluhovat i pomocí dálkového ovladače.

Přístroj vyžaduje vaši asistenci jen při uvedení do provozu, pak už pracuje sám a vy se můžete v klidu oddávat jiné činnosti. Robot se sám přichytí na sklo díky podtlaku, sám si určí, jak je okno velké. Vypočítá si, kudy musí jet, aby každé místo přejel alespoň dvakrát. Vy volíte pouze čisticí program a v případě potřeby ovládáte dálkovým ovladačem směr pohybu. Nic víc. Doba čištění je různá především podle velikosti okna. O velké plochy se stará až půl hodiny, naleštěné jsou potom ale skoro jako z výroby.

Za ušetření námahy a skvělý výsledek ale budete muset sáhnout hlouběji do kapsy - robot vyjde asi na sedm tisíc korun.

Pokud ale mytí oken bytostně nesnášíte a chcete se mytí oken vyhnout za každou cenu, pořiďte si samočistící skla. O výhodách samočistících skel jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt vyrábí luxusní šampaňské. Plány mu může překazit jedině Angelina Jolie

Styl

Probouzíte se kolem třetí ráno s negativními myšlenkami? Proč to tak je a co se s tím dá dělat

Tech

Nová technologie výroby nerozbitného skla je inspirována lasturami. V budoucnu má být použita pro obrazovky...

Zavřít reklamu