Ekologický hliněný dům. Víte, jaké jsou jeho obrovské výhody?
Hlína sama o sobě by k výstavbě domu nestačila. Na krovy a střechu budete potřebovat dřevo, do stěn se kromě hlíny někdy přidává sláma a třeba i cement. Materiály se tak kombinují.
Přesto není jednoduché takový dům vyhřát. Výhoda je, pokud ho nestavíte na podzim, ale třeba na jaře, aby se přes letní měsíce "ohřál". Při použití přírodních materiálů je totiž vhodné řídit se zákony přírody.
Pokud se vám ale podaří dům vytopit, teplo bude uvnitř držet dokonale. Výhodou hliněných domů je také jejich cena, která je oproti klasickým stavbám několikanásobně nižší. Nejdražší na ní je betonová základní deska, případně střecha z pálených tašek.
Pro materiál nemusíte chodit daleko
Na stavbu můžete použít hlínu, které se nachází na pozemku a kterou vybagrujete při stavbě základní desky. Až dům postavíte, raději jej ještě omítněte hliněnou omítkou. Stěna domu bývá širší než při stavbě klasického domu, je to kolem 50 centimetrů.
Dalším benefitem je, že při stavbě hliněného domu nepotřebujete velký počet dělníků. Klíčová je ale role odborníka, který bude stavbu řídit. Dům musí mít stejně jako každý jiný stavební povolení a musí vyhovět veškerým předpisům včetně protipožárních a hygienických.
S hliněným domem jste blíž přírodě
Stavbu z hlíny často volí lidé, kteří chtějí žít v souladu s přírodou a chtějí tak také vychovávat své děti. Při stavbě oceníte třeba i to, že nemusíte řešit pravé úhly, nevadí totiž, že stěny jsou hrbolaté a zaoblené.
Pokud nějaká stěna vysycháním popraská nebo někde něco upadne, oprava je snadná. Hrstí hlíny se díra či prasklina zamázne, zedníka volat nemusíte. Podobně jsou na tom majitelé domů ze slámy.