Podlahové topení je absolutní hit posledních let. Zajistí vám komfort a teplé nohy po celou zimu
Podlahové topení se v posledních letech uplatňuje zejména u novostaveb. Je možné jej také aplikovat při rekonstrukci. Chceme-li však mít skvělé vytápění topením v podlaze, musíme mít zateplenou budovu. V nezatepleném nebo špatně zatepleném domě by funkčnost podlahového topení byla velmi omezena, navíc by se náklady na otop výrazně prodražily. Jenom tak budete považovat podlahové topení za dobrou investici, která je v tomto případě trochu vyšší. Ano, počáteční investice vás mohou trochu zarazit, ale výsledek skutečně stojí za to. Teplo vycházející z podlahy je totiž velmi příjemné a navíc vytápí místnost stejnoměrně. Zatímco klasické topení nebo krby vytvářejí nejvyšší teplo v blízkém okolí a u stropu. V ostatních prostorách je pak chladněji.
Podlahové topení není nejvhodnější do špatně zateplených rekreačních budov, kde se počítá jen s krátkodobým pobytem a kde je navíc potřeba po příjezdu vytopit interiér co nejrychleji. Naopak se dobře uplatní v zimních zahradách.
Výhody
- Teplota vzduchu rovnoměrně rozložená v celém prostoru místnosti.
- Roční úspora energie činí až 20 % oproti elektrickému topení.
- Zcela bezprašný provoz.
- Zaručuje dokonalou tepelnou pohodu.
- Vhodné do všech typů místností.
- Lze ji kombinovat s netradičními zdroji energie (solární články, kondenzační technologie).
- Flexibilnost (v každé místnosti jiná teplota).
- Snadná instalace.
Vhodné materiály
Vybrat podlahovou krytinu byste měli ideálně ještě ve fázi výstavby vaší nemovitosti, nebo před započetím rekonstrukce stávajících podlah.
- Ideálním materiálem na podlahové vytápění je keramická a kamenná dlažba.
- Hodí se také lepené vinylové podlahy.
- Chybu neuděláte ani s PVC s perfektní tepelnou vodivostí a nízkým tepelným odporem.
Nejlepšími vodiči jsou přírodní materiály.
Dřevěné podlahy jsou vhodné, ale rozhodně ne všechny. Ideální variantou jsou dvouvrstvé a třívrstvé krytiny. Co se týče typu pokládky, pak stejně jako u předchozích, raději volte lepení. I korek, jako další přírodní krytina, je vhodnou variantou. Tenká vrstva pružného korku dokonce vede teplo lépe než dřevěná podlaha.
Vhodné dřeviny
- smrk severský
- borovice severská
- dub
Naprosto nevhodné dřeviny jsou buk, jasan a habr.
Nevýhody
- Vyšší pořizovací náklady.
- Vytápí zcela vychladlý prostor pomaleji.
- Podlahové topení není vhodné do starších domů nebo do historických budov s velkými tepelnými úniky.
Na podlahové topení byste rozhodně neměli pokládat koberce s filcem a vyšším vlasem. Pokud na koberci trváte, pak by jeho tloušťka neměla přesáhnout 10 mm. Pro lepší vodivost je potřeba jej přilepit. Víte, že podlahové topení může mít vliv na křečové žíly? Více čtěte zde.