Nebojte se v interiéru odvázat. Vneste do bytu černou, neonové odstíny nebo růžovou

 Interier 
19. září 2020 10:21 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Barvy umí interiér zútulnit a oživit Depositphotos
Mnoho lidí při výmalbě obývacího pokoje zůstává zbytečně konzervativní. Přitom vhodně zvolené odstíny na první pohled netradičních barev, jakými jsou sytě růžová, černá nebo neónové odstíny, dokáží s interiérem divy.

Správně zvolená barva může proměnit jakoukoliv místnost a navodit optimální atmosféru. Spousta lidí však sáhne obvykle po klasice, tedy bílé, béžové nebo šedé. A není to škoda?

Černá neznamená smutek 

Vyhýbáte se vnést do pokoje černou s obavou, že by vypadal pokoj příliš smutně? Naopak. Černá totiž bývá známkou luxusu, obzvláště v kombinaci s nerezovými doplňky. Neznamená to vymalovat celou místnost, stačí jen jedna stěna či pás. Černá je navíc univerzální. Dokáže zvýraznit jakoukoliv jinou barvu. Ovšem pokud máte malou místnost s nedostatkem světla, šetřete s ní. Je pravda, že místnost dokáže více zatemnit a také opticky zmenšit. A opatrně by s ní měli zacházet také psychicky labilní lidé. Černá totiž umí probudit špatnou náladu, neklid a vyvolat deprese. Ale pokud s ní vymalujete například jednu stěnu v kanceláři, dokáže podpořit pozornost a koncentraci. Černá barva se také nejlépe kombinuje a skvěle dokáže zvýraznit jakoukoli barvu – bílou udělá bělejší, modrou modřejší. 

Neonky pro lepší náladu

Neonové barvy jsou poslední roky velkým hitem. A to nejenom v oděvním průmyslu, ale také nábytkovém. Tyto barvy dokáží vnést do místnosti svěžest, energii a podpoří dobrou náladu a fantazii. Jsou proto ideální do dětského pokoje, například ve formě různých doplňků nebo jednotlivých kousků nábytku. Ale i zde se vyplatí přísloví: Všeho s mírou. Přemíra neonových barev v místnosti může v člověku vyvolat až pocity nevolnosti.

Růžová není pro princezny

Růžovou a fialovou si obvykle každý spojuje s holčičím pokojem. Těmto odstínům byste však měli dát šanci i v jiných místnostech. Přemýšleli jste například o obývacím pokoji? Růžová barva totiž dokáže byt zútulnit, opticky zvětšit a navodit pohodu a klid. Proto se hodí právě do místností, kde se potkáváte s rodinou či přáteli. V ložnici zase dokáže vyvolat romantickou atmosféru. Kam se moc nehodí, to je kuchyně. Podle odborníků totiž umělě vyvolává chutě na sladké. Jaké barvy dokáží podpořit chuť k jídlu a které ji naopak utlumují, jsme psali zde.

Fialová je tvořivá

Fialová na rozdíl od růžové podporuje fantazii, tvořivost a komunikaci. Proto se jí vyhýbejte v ložnici, ale v obývacím nebo dětském pokoji s ní určitě neuděláte chybu. Ale stejně jako s černou buďte opatrní, zvlášť pokud máte místnosti s nedostatkem světla. V určitém množství dokáže vypadat velmi luxusně. 

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželský pár rozprodal kvůli rozvodu sbírku umění za neuvěřitelných 21 miliard korun

Styl

Nevyhýbejte se konzumaci příloh. Brambory obsahují nespočet živin a také dobře zasytí

Tech

Záhadný error na ISS. Helmy astronautů se plní vodou

Zavřít reklamu