Zapomeňte na lesk, interiéru vévodí mat. Poradíme, na co se zaměřit při nákupu i jak o něj pečovat

 Interier 
04. září 2020 13:23 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Mat působí v interiéru sametovým a útulnějším dojmem Depositphotos
Lesklý nábytek je již pomalu out. Na jeho místo nastupují matné povrchy. Poradíme vám, na co se zaměřit při nákupu i jak o ně pečovat.

Pokud si zrovna zařizujete domácnost nebo chystáte rekonstrukci, určitě přemýšlíte nad tím, jaký nábytek do svého nového bydlení zvolit. Někdo upřednostňuje klasické dřevo, jiný zase moderní materiály. Tady obvykle vyvstane otázka, zda jít do lesku nebo matu. Odpovíme však za vás. Určitě volte mat. Má celou řadu předností.

Zjemní interiér

Matné povrchy vypadají na první pohled velmi hebkým a útulným dojmem. Navíc každý barevný odstín působí v matném provedení jemnějším dojmem než ten ve vysokém lesku a vypadá vždy stejně. Mat totiž neodráží sluneční paprsky jako je tomu u lesku, takže vás neruší žádné odlesky a nežádoucí hry barev.

Není mat jako mat

Při výběru matného povrchu je důležité se zaměřit na kvalitu materiálu. Ke klasice patří foliované povrchy, velmi oblíbený je také akrylát, který má spoustu pozitivních praktických vlastností. Ještě o něco kvalitnější jsou matná lakovaná dvířka, na nichž se navíc neusazuje ani prach. U dvířek volte povrch, který je odolný vůči otiskům prstů a šmouhám. Nebude na nich vidět každý dotyk.

Široká škála barev

U matu zejména oceníte široký výběr dekorů a barev. Můžete si zvolit nejenom oblíbenou bílou, ale také béžovou, přes různé barevné a pastelové tóny, až po žlutou nebo elegantní modrou.

Na fólii mýdlový roztok

Péče o matné povrchy záleží samozřejmě na použitém materiálu. U těch levnějších foliovaných kousků musíte počítat s tím, že na nich poměrně snadno vznikají skvrny od potravin nebo nápojů. Zásadou je, nenechat je zaschnout. K čištění vám pak bohatě postačí voda s kapkou běžného úklidového prostředku, který však nesmí být na abrazivní bázi, a ideálně by měl být bezbarvý. Mastnotu či různé usazeniny odstraníte vlažným třicetiprocentním roztokem mazlavého mýdla za pomocí jemného kartáčku. Použít můžete také přípravek s obsahem alkoholu, jehož koncentrace by však neměla překročit 10 %. V opačném případě by se fólie mohla poškodit. Jak na drobné opravy určitého typu nábytku jsme psali zde

Akryl vyčistí antistatický přípravek 

Matné akrylátové povrchy se udržují velice snadno. Ihned po instalaci a po odstranění ochranné fólie postříkejte povrch antistatickým přípravkem, který prostoupí póry akrylátu a uzavře je. Během 14 dní dojde k úplnému vytvrdnutí povrchu, který bude výrazně odolnější proti poškození. Přípravek pak použijte jednou za měsíc a pokaždé jej dobře rozetřete bavlněným hadříkem. Na hrubší nečistoty si připravte roztok saponátu a vody. Povrch pak opět ošetřete antistatickým sprejem.

Lak vyčistěte mýdlem 

V případě údržby matného lakovaného povrchu platí, že nesmí být používáno hrubé drhnutí, které by mohlo vést ke ztrátě matného efektu. Takže zapomeňte na agresivní čistidla, benziny a další alkoholové přípravky, kvůli kterým by navíc na nábytku mohly vzniknout barevné změny či skvrny. K běžné údržbě tohoto typu nábytku vám bohatě postačí vlažná voda s trochou mýdla nebo saponátu a měkký hadřík. 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Victoria Beckham prozradila, jak cvičí a udržuje si postavu. Tuto ověřenou techniku můžete vyzkoušet také

Styl

Skutečně teplé mléko pomáhá lépe usnout, nebo jde jen o mýtus?

Tech

Pentagon má oficiální UFO tým. Svět je z toho ale zklamaný

Zavřít reklamu