Jak se správně starat o nábytek z masivu

 Interier 
01. září 2020 13:46 / Mirka Malá
  0
📷
4 fotografie v galerii
Nábytek z masivu při dobré péči vydrží věčnost Depositphotos
Nábytek z masivu je v posledních letech stále populárnější a skoro každý má určitě doma nějaký ten kousek. Ať už jde o jídelní stůl nebo třeba skříň. Ale i o tento nábytek je potřeba správně pečovat.

Zní to možná poněkud podivně, protože nábytek z masivu je přece pořádný kus poctivého dřeva, které vydrží věčně. A je to také pravda. Nábytek z masivu drží poctivě i několik desítek let. Ale také to má jednu podmínku. Že mu věnujete tu správnou péči.

Nepoužívejte chemii

Je to samozřejmě rychlý způsob čištění. Koupíte si nějaký přípravek na nábytek ve spreji, nastříkáte a setřete hadříkem. Jenomže tímto způsobem nábytku z masivu jenom uškodíte a může se stát, že ho také dokonce nenávratně poškodíte.

Různé chemikálie, které jsou obsaženy v čisticích prostředcích na běžný nábytek, totiž ten z masivu často poškozují. Mezi nejčastější karamboly patří odbarvení nábytku, nebo se na něm vytvoří fleky. A pak vám už nezbyde nic jiného, než ho vyhodit, nebo při troše šikovnosti přebrousit a znovu natřít.

Nábytek z masivu tedy čistěte zásadně jen suchou prachovkou, nebo v případě nějaké nutnosti, třeba když si něco kápnete na jídelní stůl, použijte jemně navlhčený hadřík.

Jak nábytek z masivu vyleštit

Pokud máte z masivu třeba jídelní stůl nebo například komody, jistě chcete, aby se jejich povrch hezky lesknul. Nábytek z masivu samozřejmě leštit lze, ale také ne vším, co vám přijde pod ruku.

Na leštění tedy použijte lešticí vosk nebo třeba tuhé mýdlo. A praktikujte to každého čtvrt roku. Vašemu nábytku z masivu se to bude velmi líbit a prodloužíte tím jeho životnost.

Dopřejte mu dostatek vzduchu

Nábytek z masivu totiž není nějaká překližka, a tak dřevo, ze kterého je vyroben, stále pracuje. Proto vyžaduje také správnou regulaci vzduchu. V opačném případě dochází časem k jeho deformaci.

Funguje to následovně. Pokud nábytek stojí v místnosti, kde je vysoká vlhkost, bude dřevo tuto vlhkost do sebe vstřebávat a postupně bude docházet k deformacím. A to prakticky platí i v opačném případě. Pokud naopak bude nábytek z masivu vystaven velkému suchu, bude časem praskat.

Proto dbejte na to, abyste svému nábytku z masivu dopřáli podmínky, které potřebuje, a on se vám odmění svojí dlouhověkostí. A ještě dvě rady na závěr. Nábytek nestavte blízko ke zdrojům velkého tepla, tedy zejména k radiátorům. Stejně tak není nábytek vhodný v případě, že doma máte podlahové topení. Tento typ vytápění by totiž dřevo v nábytku postupně deformoval. Dále čtěte: Milovníci kávy mají doma kávový bar. Tipy, jak jej snadno vytvoříte.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zoufalý Ivan Vyskočil nevěří, že jeho syn spáchal sebevraždu. Jeho tělo ještě ani nepohřbili

Styl

Mirka (54): Sestra kvůli mně zemřela, nevyrovnala jsem se s tím roky

Dům a zahrada

Zapíchněte k pokojovým rostlinám hlavičky zápalek. Působí jako ochrana před škůdci a hnojivo

Zavřít reklamu