Vypěstujte si vlastní kávu. Není to nic těžkého

 Interier 
15. listopadu 2019 14:33 / Šárka Sokolská
  0
📷
5 fotografií v galerii
Květy ozdobí váš dům či byt a navíc se můžete těšit na i úrodu Depostphotos
Kávovník je keř, kterému se daří v subtropickém a tropickém pásmu. Díky svému původu jde o stálezelenou rostlinu, která se na zimu nezbavuje listů. Jeho druhů je několik desítek, tím nejznámějším je kávovník arabský. A právě ten si můžete také vypěstovat doma. Získáte tím krásnou zelenou pokojovku.

Vypěstovat si vlastní zrníčka kávy? Není to sen. Můžete to zkusit taky.

Vhodná semena

Semena kávovníku, samozřejmě nepražená, si můžete koupit ve specializovaných obchodech s kávou či na internetu. Semena musí být čerstvá, káva totiž velice rychle ztrácí klíčivou schopnost. Je zároveň nutné, aby zrno mělo kolem sebe ochranný obal, kterému se také někdy říká pergamen. 

Potřebují vlhkost

Zrnka ke svému naklíčení potřebují kyselejší půdu stejně jako jiné druhy rostlin. Kromě správné půdy potřebuje kávovník také vhodné místo, kde je stálá teplota kolem 20 stupňů Celsia, a zároveň dostatečná vlhkost. Do jednoho květináče dejte maximálně 5 semen. Lehce je zahrňte zeminou a dejte třeba k topení. Dbejte na to, aby půda byla stále vlhká. 

Dlouhá klíčivost

Klíčivost semen je poměrně dlouhá. Počítejte s tím, že se první zelené výhonky objeví za 3 - 6 týdnů po zasazení. Jakmile jsou malé kávovníčky asi 4 cm vysoké a mají dva lístky, můžete je přesadit do jednotlivých květináčů s průměrem 10 cm. Počítejte s tím, že každý rok bude kávovník potřebovat větší květináč. 

Teplo a vlhko

Kávovník hodně hnojte, klidně každý den, obzvláště v době růstu a tvorbě plodů. V létě můžete rostlinu dát i na terasu či balkon, ale rozhodně ne na přímé slunce. V zimě naopak potřebuje teplo a hlavně žádný průvan. Kávovník pravidelně roste, případně můžete květináč podložit větší miskou, kterou vystelete kamínky a zalijete vodou do výše kamínků. Voda se bude odpařovat a vytvářet tak vlhčí vzduch. 

Kdy se těšit na úrodu

Na první žlutobílé květy se můžete těšit zhruba po třech letech. Květy jsou bílé a samosprašné s výraznou vůní. Po asi 14 měsících, co květy odpadnou, se objeví první plody. Ty obsahují dvě semena, která můžete opět zasadit a začít pěstovat další keříky kávovníku.

Káva i jako hnojivo

Jak naložíte s kávovými zrny, je jen na vás. Můžete je zkusit upražit a pak si z nich připravit vlastní kávu. Zrnka pražte na pánvi asi 20 minut. Pánev musí být rozpálená, zrnka se praží nasucho za stálého míchání. Zrnka také můžete použít i jako hnojivo pro další rostliny, například na rajčata, růže, rododendron či azalky.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Autorka My všichni školou povinní Markéta Zinnerová v slzách. Zemřel jí milovaný manžel

Styl

Proč stárnou muži pomaleji? Rozdíl mezi ženskou a mužskou pokožkou je obrovský

Dům a zahrada

Provoňte toaletu snadno a rychle pomocí dvou věcí. Nečekaně dobře poslouží aviváž a zubní pasta

Zavřít reklamu