Nastěhovaly se k vám asijské berušky? Pak je raději rychle zlikvidujte

 Interier 
07. listopadu 2019 08:49 / Šárka Sokolská
  12
📷
6 fotografií v galerii
Řada lidí zažívá v těchto dnech doslova invazi asijských berušek Internet
S příchodem zimy začíná v domech hledat úkryt různý hmyz. Týká se to i asijských berušek. I když jde o malý druh hmyzu, dokáže být pěkně nepříjemný. Navíc koušou. Jak se jich zbavit?

Během posledních dvaceti let Evropa a oba americké kontinenty zažívají invazi asijských berušek - Harmonií. Tento hmyz se rychle množí, protože v našich končinách nemá přirozeného nepřítele. Kromě toho, že zapáchají a koušou, tak likvidují naše domácí berušky. Doma si je tedy rozhodně nedržte.

Beruška versus harmonie

Rozeznat tyto zdánlivě stejné druhy je poněkud složité, přesto zde určité odlišnosti jsou. Slunéčko asijské měří 6 - 9 mm, je mohutnější, výrazněji klenuté. Na rozdíl od slunéčka velkého nemá kolem teček světlé kroužky. Zbarvení jeho krovek je poměrně dost variabilní. Obvyklá je forma světle červených krovek a 19 černých teček. Tečky se mohou dotýkat, spojovat nebo dokonce mizet. Pokud se vám na parapetu usídlil právě takový brouček, jde skutečně o asijskou berušku.

Zapáchají a koušou

I když vypadá beruška na pohled nevinně, vězte, že kouše stejně třeba jako mravenci nebo komáři. Je to dáno tím, že když se přes zimu ukryjí někde v bytě, pokojová teplota jim nedovolí přezimovat. A když vyčerpají zimní zásoby tuku a dostanou hlad, jdou po všem, co je vlhké. Mohou tak kousnout i člověka. Pokožku dospělého člověka prokousnou jen zřídka, u dětí je kůže slabší, a tedy kousance častější. Jenomže toto kousnutí může u citlivých osob vyvolat i nepříjemnou alergickou reakci. Beruška totiž při ohrožení vylučuje tekutinu, která nelibě páchne a dělá skvrny, které se špatně odstraňují. Proto si po kontaktu s asijskou beruškou raději vždy omyjte ruce.

Zapomeňte na vysavač

Nejlepší je si slunéčka do domu vůbec nepustit. Jenomže to jde samozřejmě těžko. Malí brouci naleznou škvírami v oknech či dveřích. Zkuste proto venkovní parapety a rámy oken omýt chlorovým čističem, který je odradí. Pokud už se vám doma objevily, rozhodně na ně neberte vysavač. Jinak si koledujete, že vám přístroj bude při každém spuštění zapáchat. Vysavač byste neměli používat také na další věci, o kterých jsme psali zde. Lepší je brouka opatrně nabrat na nějaký časopis či lopatku a vyhodit ven. Chcete-li s nimi zatočit razantně, pořiďte si univerzální sprej na létající i lezoucí hmyz a prostě je postříkejte. 

Šetrné řešení

Jste-li hmyzumilové, pak můžete zvolit šetrný způsob. Nachytejte slunéčka do krabičky a tu pak uložte do lednice. Brouci v krabičce zazimují a na jaře je můžete vypustit ven. Dále čtěte: Jak se do Čech dostaly asijské berušky a proč se jim daří likvidovat původní druhy?

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město