Jídelní servis lze pořídit v různých materiálech. Podle čeho vybírat?

 Interier 
31. října 2019 11:18 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Z hezkých talířů jídlo chutná lépe Depositphotos
Zbylo vám z vašeho jídelního setu po letech užívání už jen pár talířů, na kterých jsou navíc občas uštíplé kousky hran? Tak to je nejvyšší čas si pořídit talíře nové. Pěkná jídelní souprava navíc umocní dojem z výborného jídla.

Ať si jídlo vychutnáváte jen v rámci rodiny, nebo často zvete na návštěvu přátele, vždy při společném jídle hraje důležitou roli příjemná atmosféra. A o tu se postaráte nejen dobrou náladou, ale i chutným pokrmem na hezkých talířích. Dobře vybraný jídelní servis totiž dokáže perfektně podtrhnout kompozici lahůdek, které jste pro své blízké s láskou připravili. Vybrat správný jídelní servis ale nemusí být tak jednoduché, jak se zdá. Poradíme vám, na co při výběru nové jídelní soupravy pamatovat.

Důležitá kritéria

  • Pro jakou příležitost soupravu vybíráte. Jiné talíře jsou vhodné pro každodenní používání, jiné se hodí pro slavnostní okamžiky.
  • Cena soupravy je rovněž důležitá. Musíte dopředu vědět, kolik peněz jste za nové talíře ochotni dát. 
  • Neméně důležitý je také design, tedy tvar, barvy či vzor.
  • Při výběru nové jídelní soupravy se zajímejte také o počet kusů nádobí v jídelní sadě. Abyste pak nebyli při větší návštěvě zaskočeni.

Pro jaké příležitosti si soupravu pořizujete?

Při výběru vhodné jídelní soupravy se nejdřív rozhodněte, zda si pořizujete nádobí pro každodenní použití, anebo slavnostní jídelní sadu pro výjimečné příležitosti. Vaše kritéria výběru se pak budou podle toho lišit.

Jídelní servis pro každý den

U každodenního jídelního setu volte spíše soupravu s nižší cenou. Vzhledem k častému užívání se totiž talíře mohou snadněji opotřebovat, a tak by vás vysoká pořizovací cena mohla brzy hodně mrzet. Na každodenní používání také můžete zvolit jídelní servis s odvážnějšími barvami a vzory.

Pro sváteční příležitosti

Sváteční jídelní souprava by v žádné rodině neměla chybět. Investujte do kvality a nadčasového designu, pravděpodobně vás bude provázet při rodinných slavnostech a setkáních s přáteli řadu let.

Počet kusů v jídelní sadě

Samozřejmě pro každou rodinu bude ideální jiný počet kusů v jídelní sadě, záleží na tom, jak moc je vaše rodina rozvětvená. Obecně ale platí, že pro denní stolování dvou lidí vám bude stačit 12dílná sada nádobí, pokud jste 4, pořiďte si raději 18dílnou soupravu. Větší počet kusů je vždycky výhoda, zvlášť pokud vám nádobí padá na podlahu častěji. Pokud jste zvyklí dávat talíře do myčky nádobí, ověřte si, že se vám do té vaší vejdou, aniž by se o ně sprchovací ramena zasekávala.

Co by měla jídelní souprava obsahovat

Kromě mělkých, hlubokých a dezertních talířů jídelní soupravy čítají i kompotové misky, polévkovou mísu (terina), oválnou mísu nebo tác, omáčník a slánku. Často se jídelní sety doplňují i o stejnou kávovou soupravu a čajový servis (konvice, cukřenka, mléčenka a šálky s podšálky). Ne každý má ale na jídelní servis takové nároky, někdo si vystačí jen se sadou plytkých, hlubokých a dezertních talířů. O tom, jak nechybovat při výběru příborů, jsme psali zde.

Materiál jídelních souprav

Jídelní servis lze pořídit v různých materiálech a každý má něco do sebe.

  • Kamenina - kaolin smíchaný s křemičitým pískem. Jedná se o velice kvalitní výrobky, které jsou oblíbené pro svou cenovou dostupnost, pevnost a jsou vhodné do mikrovlnné trouby, mrazáku i myčky.
  • Porcelán - směs kaolinu a kamene. Jedná se o velmi kvalitní materiál pro výrobu jídelních servisů.
  • Keramika - patří stále mezi velice oblíbené. Je možné si ji pořídit v různých barvách a dekorech.
  • Sklo - velice moderní a oblíbené. Pokud ale máte v rodině malé děti, není tento materiál zrovna ideální.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...