Nejzbytečnější odpad na světě: kapsle do kávovaru
Je to tak opojně pohodlné – do přístroje vhodíte kapsli, zmáčknete čudlík a za malou chvilku vás v nose pošimrá líbezná vůně lahodné kávy. Jdete si vychutnat zasloužené kafíčko a cestou hodíte do koše použitou kapsli.
To je přesně ten moment, který je na kapslových kávovarech problematický. Že se kvůli hrnku kávy smíříme s přístupem "použít a vyhodit". Jak vybrat kapslový kávovar, si přečtěte zde.
Obtížná recyklace
Jedním z nejpalčivějších problémů kapslové kávy je způsob recyklace kapslí. Kapsle jsou totiž vyrobeny kombinovaně z více materiálů – zejména z plastu nebo hliníku.
Technicky jsou recyklovatelné – jednotlivé části je možné rozebrat a oddělit od sebe. Jenže znáte aspoň někoho, kdo by to tak pečlivě dělal?
Jeden z výrobců sice nabízí na své webové stránce i službu recyklace. Můžete si zdarma objednat speciální recyklační pytel na použité kapsle, který u vás výrobce při nejbližší objednávce vyzvedne.
Co s nimi?
Pravdou však zůstává, že z důvodu komplikovanější recyklace končí naprostá většina kapslí ve smíšeném odpadu. Odpad v podobě malých kapslí dosáhne za rok takových rozměrů, že by mohl obejít naši planetu 10,5krát!
Kapslový kávovar motivuje spotřebitele tvořit zbytečný odpad. Plastové kapsle do tříděného plastu nepatří. Jsou z kvalitního polypropylenu, který by bylo možné znovu zpracovat.
Jenže obsahují také kovová sítka a zbytek kávy, s čímž si při zpracování vytříděného odpadu neporadí. Ručním rozebíráním kapslí se také dost vytrácí okouzlující jednoduchost.
Pokud vám životní prostředí není lhostejné a chcete si dopřát dobrou kávu s nízkými náklady, zkuste překapávač, moka konvičku nebo presovač.