Zasklení lodžie s sebou nese řadu výhod i nevýhod

 Exterier 
22. září 2015 21:53 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Zasklívání lodžií se stalo trendem několika posledních let mezi obyvateli panelových domů.  Internet
Než se pustíte do zasklívání balkonu nebo lodžie, nechte odborníky posoudit jeho technický stav a únosnost konstrukce. Před zasklíváním také zajděte na místní úřad a zjistěte si, co po vás vyžadují. Někdy stačí ohlášení, někdy je potřeba stavební povolení. Vždy však potřebujete souhlas majitele objektu nebo společenství vlastníků. U těch většinou není potřeba 100% souhlas, záleží na úřadu a stanovách.

Proč zasklení?

Nápad na zasklívání lodžií pochází ze Skandinávie a prvotním impulzem k jeho vzniku byla potřeba zabránit tepelným ztrátám. Systém se brzy rozšířil do celého světa, v Čechách zaznamenal největší rozmach v polovině 90. let minulého stolení. Důvod obliby tohoto systému u nás se však od počátku neshodoval s tím severským. České domácnosti tradičně trpí nedostatek prostoru a uzavření lodžie tak přidalo cenné metry prostoru. Logicky se tak využití systému nejvíce dotýkalo a dotýká panelových domů.

Výhody zasklené lodžie

Jaké jsou hlavní výhody zasklené lodžie? Již jsme zmiňovali zvětšení obytného prostoru, což uvítají především majitelé menších panelových bytů. K dalším výhodám patří omezení prašnosti, zvýšení bezpečnosti (zasklená lodžie přece jen představuje větší překážku než otevřený balkón), ochrana před hmyzem a ptactvem (holubi si již váš balkón nebudou plést s hnízdem).

Zasklením balkónu zvýšíte hodnotu svého bytu a získáte také prostor například pro zimní zahradu. Nespornou výhodou zasklené lodžie jsou pak úspory energie na vytápění.

Nevýhody zasklené lodžie

Jako vše má i zasklená lodžie nevýhody. K předním negativům patří zvýšené riziko vzniku plísní. Na skle totiž může kondenzovat voda, což zvyšuje vlhkost v prostoru lodžie. To se týká především těch lodžií, u nichž majitelé neřeší pravidelné větrání. Odvětrávání je sice částečně řešeno již v rámci zasklení, ale to majitele nezbavuje nutnosti zajistit potřebnou výměnu vzduchu (tzv. křížové větrání neboli proudění vzduchu), a to především v horkých letních dnech.

Sklo s rámem, nebo bez rámu?

Zasklení balkonu či lodžie se v zásadě dělí na rámové nebo bezrámové. Každý zasklívací systém má přitom své výhody a možnosti použití.

Rámový systém

Pro rámový zasklívací systém se používá sklo (buď čiré o síle 4 až 6 mm, nebo izolační dvojsklo silné 16 mm) a nejčastěji zmíněné profily z hliníkových slitin. Ke zhotovení rámů se však mohou využít i jiné materiály a konstrukce podobně jako v případě oken — třeba dřevo nebo plasty.

Rámový balkonový systém může mít jedno až osm posuvných křídel, která obvykle pojíždějí ve spodní a horní kolejnici. Ve spodní kolejnici jsou otvory pro odtok dešťové vody. K odvětrání slouží průduchy mezi skleněnými tabulemi a kolejnicemi.

Hmotnost při výšce zasklení 1,5 metru činí na 1 metr 23 kg, při použití izolačního dvojskla síly 16 mm je při téže výšce zasklení hmotnost 40 kg.

Dostatečná těsnost celé konstrukce je zajištěna bočními uzavíratelnými profily a vertikálními profily.

Rámový systém chrání balkon či lodžii proti nepřízni počasí, před prachem a hlukem. Je uzamykatelný, a tak má i bezpečnostní význam.

Maximální rozměry rámového systému jsou 12x2,5 metru, avšak v kombinaci s pevnými okny mohou být i větší.

Rámové systémy umožňují otevření až tří čtvrtin plochy balkonu nebo lodžie. Skleněné tabule se dají v případě potřeby celé vysadit a balkon může být zcela otevřený.

Bezrámový systém

Díky tomu, že skleněné tabule nejsou opatřeny žádnou konstrukcí, nebrání žádný rám průchodu světla do místnosti. Pokud použijeme posuvná skla, dá se otevřít téměř celá plocha lodžie nebo balkonu.

Bezrámový systém se otvírá pouze v jediném místě, kde ho lze otočit na čepech plastových dílů směrem do lodžie.

V případě bezrámového systému jsou dominantním materiálem skleněné tabule s broušenými hranami o síle 6 mm. Sklo je vsazené do plastových profilů, které umožňují jednotlivé tabule otvírat a posunovat. Tento systém může mít dvě až šestnáct křídel. Vzhledem k tomu, že není zavěšený, přenáší celou svou váhu na spodní pojezdový profil.

Ke spodnímu a hornímu profilu lze připevnit plechové okapové lišty. Maximální rozměry zasklívaného prostoru jsou 12x1,7 m. Tyto rozměry se mohou zvětšovat v kombinaci s pevnými okny. Hmotnost 1 metru tohoto zasklení je 27 kg.

Pozor na technický stav balkonu

Instalaci zasklívacího systému by měla předcházet revize současného stavu lodžie či balkonu. Je-li nevyhovující, měla by zasklení předcházet rekonstrukce balkonu, někdy i jeho zateplení.

Při rozhodování je nutno brát na zřetel technický stav balkonu či lodžie jejich konstrukci a rozměry.

Při volbě systému může výběr ovlivnit i případný požadavek stavebního úřadu na vzhled zaskleného prostoru a jeho soulad s okolím.

Ať už se rozhodnete pro ten či onen zasklívací systém, měli byste vědět, že každý z nich má nejen své výhody, ale také určité nedostatky. Například lze říci, že rámové zasklívací systémy mohou být dražší než bezrámové.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda