Parapet – detail s velkým významem

 Exterier 
05. srpna 2015 20:25 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Parapety patří ven i do interiéru a jejich výběr by se rozhodně neměl podceňovat.  Wikimedia Commons/Angela Huster
Důvodů pro pořízení nových oken nebo pro výměnu starých oken za nová může být mnoho. V každém případě se jedná o důležité rozhodnutí, které ale ne vždy musí nutně vyřešit váš problém. Proto před přijetím rozhodnutí věnujte dostatek času nejen pečlivému porovnání parametrů, funkcionalit a vzhledu oken, ale také jejich bezprostřednímu okolí.

Při pořizování nového okna často zapomínáme na to, že parapet má také svůj význam, přestože připomíná jen poličku pod oknem. Obyčejně jej tedy vybíráme až na konec a nevěnujeme výběru zvláštní pozornost. Jedná se ale o významnou a viditelnou součást okna, která ovlivňuje styl celého interiéru i exteriéru. Navíc pokud parapet namontujeme nesprávně, ani ta nejlepší okna náš dům neochrání proti úniku tepla. Stojí tedy za to najít si chvíli na správnou volbu a usazení parapetu.

Funkčnost, kvalita a design jsou tři základní parametry, podle kterých lze snadno vybrat přesně takový parapet, jaký chcete. Venkovní parapety se standardně svou velikostí příliš neliší, s vnitřními už ale můžete „kouzlit“ více. Široké nebo úzké parapety se dají využít jako ideální místo pro dekorace, ve výklencích třeba i jako perfektní místo pro odpočinek s výhledem do krajiny.

I okenní parapety podléhají trendům

Nejznámější a nejpoužívanější barvou je bílá. To v žádném případě není na škodu, ba naopak – jedná se o univerzální barvu, která zapadne do každého interiéru, nebude na sebe zbytečně poutat pozornost a při výměně podlahové krytiny se nemusíte obávat, že by přestal ladit. Trendem ale v poslední době je přizpůsobovat vše takzvaně tón v tónu. Znamená to sjednotit do stejného odstínu jak okna s parapetem a dveřmi, tak i nábytek, podlahy, v obývacích pokojích potahové látky a v kuchyních linky. Dekorů existuje celá řada, takže se nestane, že by vaše požadavky nebyly splněny. Kromě tradičních rozličných imitací dřeva můžete pořídit barvy od jemných krémových, až po výrazné kovové. Materiál pro vnitřní parapety: plast, laminát, dřevotříska, dřevo

Venkovní parapety musí být odolné

Zatímco u vnitřních parapetů je důležité to, aby se snadno udržovaly, byly odolné proti skvrnám a nepoškozovala je vlhkost, na exteriérové jsou kladeny větší požadavky. Kromě zmíněného je to ještě odolnost proti rozmarům počasí, odolávat musí krutým mrazům i agresivním paprskům letního slunce, a v neposlední řadě je potřeba, aby zajišťovali i optimální tepelnou propustnost. Ven se tedy rozhodně nehodí plastové parapety – vybírejte z materiálů jako je kov, hliník, ale i měď, titanzinek, zinek (pozinkovaný parapet je tou nejlevnější variantou). Honosně působí mramor, kámen nebo ocel. Venkovní parapety můžete zase vybrat podle toho, jaké máte okapy.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vítěz Superstar Adam Pavlovčin vydává první singl a prozrazuje své nové umělecké jméno

Styl

Víra, že my sami můžeme život změnit k lepšímu, skutečně vede k lepší kvalitě života, potvrzují...

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu