Terasa jako praktický i designový doplněk

 Exterier 
18. července 2015 21:26 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Terasa propojuje obytný prostor se zahradou či bazénem. Také nabízí příjemné posezení od jara do podzimu a snadné umístění zahradního nábytku na zpevněném povrchu. Internet
Chcete budovat terasu? Bude stát do zahrady, nebo se stane součástí některého z poschodí domu? Máme pro vás několik zásadních kritérií, která byste měli předem dobře zvážit!

1. Optimální místo pro terasu je zpravidla v návaznosti na obývací pokoj či kuchyni, na jižní nebo jihozápadní straně domu. To umožňuje pohodlný přístup na terasu rovnou z obytného prostoru, bez nutnosti obcházet dům.

2. Stromy chrání terasu před sluncem lépe než markýza. Maximálně stíní jen v létě, zatímco po zbytek roku, kdy jsou sluneční paprsky tlumené, holé koruny stromů slunce necloní. Otázek, které před stavbou terasy vyvstávají, je ale víc.

3. Náklady na ni, ale i vzhled a komfort ovlivní použitý materiál. I na jeho volbu ale existují logická vodítka. Na posezení před domovními dveřmi se hodí stejná dlažba či kámen, jaké případně zpevňují příjezdovou cestu. Terasa ovšem může materiály i kombinovat. Dobře to jde zejména s kamenem a dřevem. Dřevěná podlaha je navíc příjemná na bosé nohy. Není studená a na slunci se nerozpálí tak jako dlažba. I již hotovou dlážděnou terasu má tedy smysl vylepšit dřevěnou podlahou či ji rozšířit o část z palubek.

4. Promyslete si návaznost na dům: Pokud je to možné, měla by terasa být v rovině s podlahou v přízemí, protože to usnadňuje vstup na ni přímo z domu a naopak.

5. Jak velkou terasu využijete? Jestliže to dispozice pozemku a další okolnosti dovolují, stojí za úvahu terasa po celé půdorysné délce domu, či dokonce terasa zahnutá za roh či dokonce za dva rohy domu. Takto velkoryse pojatý venkovní prostor orientovaný na více světových stran je pak přístupný nejen z obýváku, ale současně i z kuchyně či dalších místností. Navíc tak vzniká prostor využitelný v různých částech podle denní doby resp. polohy slunce na obloze.

Zastínit, nebo zastřešit?

Zastínění terasy u nového domu řešíme už v rámci vlastního objektu – přesahem střechy, nebo speciální konstrukcí.

U starších domů musíme vymyslet řešení dodatečné. Někomu postačí slunečník, jiný zvolí markýzu, solární plachtu nebo terasu rovnou zastřeší.

Markýza je spolehlivější ochranou před sluncem než volně stojící slunečník, ale také nákladnější. Kazetová markýza se při stažení celá schová do kazety (pouzdra) a je tak chráněna před vnějšími vlivy. Textilie markýzy by měla být kvalitní, delší životnost zaručuje textilie s příměsí nanovláken, která je odolná proti dešti, mrazu, plísním i UV záření.

Osvědčily se markýzy se zabudovanými světelnými panely pro večerní posezení a otřesovými a slunečními senzory, které reagují automaticky na změnu počasí. Při silném větru se automaticky zatáhnou a vytáhnou při ostrém slunci. Markýzu lze ovládat klikou, elektromotorem nebo dálkově. Na dobré funkci markýzy či slunečníku se podílí i barva plátna.

Tmavé barvy pohlcují více slunečních paprsků a sálají pak teplo i do stíněného prostoru, světlé barvy slunce odrážejí. Teplé barvy (červená, oranžová) navozují pocit většího horka, namodralé či nazelenalé tóny vzbuzují dojem svěžesti.

Zastřešení terasy je rychlý a elegantní způsob, jak rozšířit a zútulnit prostor u domu pro venkovní posezení. Zastřešená terasa se stane novým místem lákajícím k posezení od jara do podzimu i přes nepřízeň počasí. Kvalitní hliníková konstrukce ručí za téměř neomezenou životnost. Zastřešení je díky hliníku elegantní, lehké, ale zároveň stabilní a pevné. Systém nepotřebuje žádnou údržbu a terasa i nábytek zůstanou dokonale chráněné.

Na zasklení se používá bezpečnostní nebo lepené sklo či polykarbonát. Konstrukce zastřešení z hliníkových profilů může být posuvná, takže prostor lze kdykoli otevřít.

Méně žádané je komfortní ocelové a nerezové zastřešení terasy nebo zastřešení ze dřeva s důrazem na řemeslné zpracování.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vítěz Superstar Adam Pavlovčin vydává první singl a prozrazuje své nové umělecké jméno

Styl

Víra, že my sami můžeme život změnit k lepšímu, skutečně vede k lepší kvalitě života, potvrzují...

Tech

Budoucí tanky české armády: Leopard 2A7 má být především neprůstřelný

Zavřít reklamu