Zahradní trendy 2015

 Exterier 
23. června 2015 23:32 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Skladba zahrady v podobě, na kterou jsme v našich končinách zvyklí, se mění. Wikimedia Commons/Steven Lek
Zahradní design, stejně jako interiérový, přináší stále něco nového. Skladba zahrady v podobě, na kterou jsme v našich končinách zvyklí, se mění. A mění se i její funkce. Už to není jen zdroj chutné zeleniny a ovoce, nebo místo pro zahradničení. Stává se oázou pohody, prostorem na párty a také místem, kde se léčí a regeneruje lidský organismus.

Pro letošní rok by se měly na zahradách objevovat nejen různé druhy oblíbených trvalek, ale i různé byliny, dokonce i ty méně známé a už téměř zapomenuté. Pozornost poutají rozmanité vyšší i nižší okrasné trávy, luční a typicky lesní rostliny, jejichž půvab je nyní vyhledávanější. Klasické, udržované trávníky stále více nahrazují pestré květinové louky, případně plochy nenáročné půdopokryvné zeleně. Výsadby mají přirozenější, bujnější charakter, díky čemuž se v půdě déle udrží vláha a plevel nemá šanci prorazit.

V kurzu je bio

Hlavně mezi mladšími lidmi je aktuálně moderní budování bio zahrad. Pěstování zeleniny a ovocných rostlin přichází v posledních letech opět do módy a kombinace užitkových rostlin s okrasnými vůbec nepůsobí špatně. V nabídce jsou nové, atraktivnější kultivary zeleniny, s hezkými listy či příjemným aroma, nebo překvapující barevností. O přízeň dokonce bojují různé rostliny s jedlými květy. Zahradu na čas zkrášlí a později se stanou pochoutkou. V kurzu jsou smíšené záhony, kde se rostliny navzájem podporují a spolu vytvářejí oku lahodící celek.

Moderní kontrasty

In je vytváření kontrastů, někdy dokonce až velmi odvážných. Například typicky luční, přirozeně působící rostliny se pěstují na záhonech přísně geometrických tvarů. Případně se v záhoně s bylinkami či pestrými lučními rostlinami může nečekaně objevit precizně vytvarovaný zimostráz, případně více kusů v podobě různých kultivarů − s tmavším i světlejším olistěním.

Barvy, exotika a relaxace

Pokud jde o barvy, aktuálně jsou v zahradním prostoru trendové různé odstíny zelené, ale i čokoládová, oranžová a především modrá, která dodává kompozici zajímavou hloubku. Fascinující hry tvarů, barev a struktur je potom možné pozorovat z odpočívadla či terasy. Oblíbené jsou v jakémsi protikladu s aktuálně vyhledávanými, přirozenými i běžně se ve volné přírodě vyskytujícími rostlinami i exotické druhy, které mohou zkrášlit zahradní prostor minimálně na léto: fíkovník, citrusy, granátovník. Na jedné ploše by jich samozřejmě nemělo být příliš mnoho. Zahrada se stává stále více rozšířeným obytným prostorem. Oblíbené je budování venkovních kuchyní, ohnišť, jídelen, ale i plovoucích jezírek či zahradních ležení s promyšlenou výsadbou kolem. Ta se může postarat například o každodenní aromaterapii.

Hra se sklem

Podoba živých plotů se zajímavě mění. Už to nemusí být jen strohý zelený pás, ale například rozmanitá a barevně pestrá plocha. Trendem je vyskládat tvarovaný živý plot z různých dřevin (například s barevným olistěním), případně plochy zeleně kombinovat se dřevem, syrovým betonem, barevnými plochami, případně s gabiony a barevným tvrzeným sklem. Sklo se jinak v moderním zahradním designu začíná mnohem více využívat. Různé dělicí stěny, průchody, stavby, to je jen několik jeho možných uplatnění. Skleněné plochy se kombinují i s vertikálními výsadbami. Jde o efektivní řešení pro menší městské prostory, předzahrádky, atriové dvory a průchody. Oblíbené, a to hlavně na slunných a teplejších místech, je také vytváření štěrkových zahrad a ploch. Vysadit se dají různými zajímavými kvetoucími i aromatickými rostlinami. Jejich předností je to, že jsou téměř bezúdržbové.

Vodní prvky

Stále větší důraz je kladen na přítomnost vodního prvku v zahradě. Může přitom jít o jeho dynamickou i statickou formu. Studánky, vodní stěny, nebo jen malé nádrže v efektní nádobě propůjčí zahradě úplně jinou podobu. Hitem jsou jezírka v nádobách se zajímavou výsadbou. Lze je situovat na zpevněnou plochu, třeba na terasu. Pokud jde o samotná jezírka, oblé linie soupeří s přísně geometrickými tvary a přepady. V rámci jednoho zahradního prostoru dokonce mohou mít vodní plochy různé podoby. V kurzu jsou jezírka na plávání a větší vodní nádrže přísně geometrických tvarů. Spolu s udržovaným trávníkem, živým plotem, zahradním pavilonem a vkusnou plastikou mohou být vhodnou volbou pro středně velkou městskou zahradu. Šperky zahrad se opět stávají i zahradní plastiky, nebo různé dekorační, avšak hodnotnější prvky. Stále větší popularitě se těší patina a styly shabby chic a vintage.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Jak odhalit první příznaky sezonní afektivní poruchy. Někdy tento zimní stav může být opravdu vážný

Tech

Takto bude vypadat nová vesmírná stanice na nízké oběžné dráze Země

Zavřít reklamu