Zábradlí nás nejen ochrání, ale také ozdobí celý dům

 Exterier 
12. února 2015 06:00 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Roubenka je současným hitem a zastřešená veranda se stylovým zábradlím ji promění v opravdový šperk dveroubenky.cz
Balkóny či některé vyšší terasy se bez něj neobejdou především z bezpečnostních důvodů. Při vhodném výběru se však promění v efektní prvek, který dokáže dodat domu na jedinečnosti. Neméně zajímavé je zábradlí, lemující okraje venkovních teras či zvýšené části zahrady, které kromě funkčnosti dotváří její mimořádný vzhled.

Kritéria výběru

Při výběru nejvhodnějšího provedení zábradlí bychom si měli především ujasnit, proč ho vlastně potřebujeme a jaké na něj máme nároky. Na první místo klademe vždy bezpečnost. Každá konstrukce by měla splňovat normu, danou platnou vyhláškou o technických požadavcích na stavby. Normované požadavky se samozřejmě liší podle účelu, pro které je zábradlí zřizováno, a podle umístění. Před realizací je vhodné zjistit všechny aspekty, které by měly být dodrženy.

Výběr materiálu

Dalším souvisejícím krokem je volba materiálu. Zde se nám konečně otvírá prostor pro kreativitu. Nebojme se inspirovat osvědčenými triky našich předků a kombinujme původní materiály třeba i s těmi úplně moderními. Odjakživa bylo pro zábradlí využíváno dřevo, kámen či kov. Později se k nim připojily beton, tvrzené sklo a pevný plast.

Finální úprava

Každý materiál má své výhody i nevýhody a je nutné zohlednit, jakým vlivům bude zábradlí vystaveno. Podle toho nakonec volíme i finální povrchovou úpravu a barevné provedení. Pokud máme pocit, že na to už naše fantazie nestačí, proč nevyrazit za inspirací třeba na procházku vilovou čtvrtí nebo požádat o radu architekta.

Zajímavé LED efekty

Zábradlí v jednodušším stylu doslova rozsvítí vhodné podsvícení. Technologie LED osvětlení se dá kombinovat se všemi druhy materiálů, navíc má minimální spotřebu elektrické energie a je bezpečná. Podsvícení dřevěného zábradlí působí decentně, mnohem výrazněji se projeví LED pásy ve spojení se sklem a při nasvícení kovu se světlo odráží do prostoru. Navíc si můžeme pohrát i se světelnými odstíny.
Témata: zábradlí
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zoufalý Ivan Vyskočil nevěří, že jeho syn spáchal sebevraždu. Jeho tělo ještě ani nepohřbili

Styl

Mirka (54): Sestra kvůli mně zemřela, nevyrovnala jsem se s tím roky

Dům a zahrada

Zapíchněte k pokojovým rostlinám hlavičky zápalek. Působí jako ochrana před škůdci a hnojivo

Zavřít reklamu