Uškodí fotovoltaickým panelům sněhová peřina?

 Exterier 
10. února 2015 06:00 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Souvislá sněhová pokrývka může snížit výkon fotovoltaických panelů až na nulu thinkstock.com
I když podpora státu vzhledem k fotovoltaickým panelům téměř zcela pominula, na rodinných domech se objevují stále častěji. Důvod je jasný – nejde tak o kompletní zásobení domu elektřinou, ale o dosažení co největší efektivity při vytápění či chlazení domu. Co ale nastane, když je přikryje sníh?

Trvalým zakrytím se vyřadí z provozu

Se sněhem je nutné v našich zeměpisných šířkách počítat. Pokud se rozhodneme umístit na střechu fotovoltaické moduly, očekáváme od nich výnosy po celý rok. V případě jejich úplného zakrytí sněhem ale klesá jejich výkon na nulu. Pokud by tedy zůstaly pod sněhem dlouhodobě, ztrácejí na střeše svůj smysl.

Bílá peřina se neudrží

Ze zkušeností vyplývá, že k takové situaci dochází zcela minimálně. Fotovoltaické moduly totiž mají velice hladký povrch, takže při umístění na šikmou střechu po nich sníh sklouzne a obnaží alespoň horní část modulu. Když vysvitne slunce, tak poměrně rychle sjede i zbytek sněhu, protože se panely při slunečním záření mírně zahřívají a i při zatažené obloze bývá jejich teplota vyšší než venkovní. K poškození kvalitních panelů sjíždějícím sněhem nedochází.

Ometat, či neometat?

Otázkou zůstává, zda tedy panely sněhu zbavovat, či počkat, až roztaje či sjede. Pokud tu možnost máme, pak je samozřejmě vhodnější ometat, většinou to ale není nezbytné. Velmi důležité jsou ale konkrétní podmínky. Například v horských oblastech, kde může sněhová pokrývka dosáhnout až několika metrů, může být občasné očištění panelů namístě.

Speciální panely do horských oblastí

Při výběru fotovoltaických modulů do horských oblastí je třeba brát ohled i na jejich odolnost proti sněhu a větru. Speciální fotovoltaické panely do sněhových podmínek mají větší nosnost a snesou větší zátěž. Po hladké ploše modulů však může snadno sjet větší množství sněhu a pádem ze střechy způsobit škodu.

Pozor na špatný přístup

V oblastech s větším množstvím sněhových srážek není od věci umístit pod panely speciální protisněhové zábrany. Pro usnadnění pohybu po střeše a přístupu k panelům je doporučováno instalovat na střechu i lávky či žebříky, které budeme určitě potřebovat i při jejich další údržbě.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Autorka My všichni školou povinní Markéta Zinnerová v slzách. Zemřel jí milovaný manžel

Styl

Proč stárnou muži pomaleji? Rozdíl mezi ženskou a mužskou pokožkou je obrovský

Dům a zahrada

Provoňte toaletu snadno a rychle pomocí dvou věcí. Nečekaně dobře poslouží aviváž a zubní pasta

Zavřít reklamu