Stylová opěrná zídka je nejen praktickým doplňkem zahrady

 Exterier 
08. července 2015 20:16 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Opěrná zídka v zahradě se často využívá pro vyvýšenou okrasnou zahradu. Wikimedia Commons/Pauline Eccles
Opěrná zídka na zahradě vyřeší problém s nestabilním svahem, ale je rovněž výrazným dekorativním prvkem. Zvládnete ji postavit sami a můžete si vybrat z různých typů materiálů.

S hmyzím hotelem
Máte-li chuť experimentovat, můžete do zídky zakomponovat dle aktuálních trendů užitečný hmyzí hotel. Toto spojení působí vkusně a esteticky. Na koruně zídky (volně stojící zídky se bez ní neobejdou) se dá vytvořit malá výsadba z drobných nenáročných trvalek sukulentního charakteru. Stačí vytvořit prostor pro umístění trošky substrátu a do něj vysadit například rozchodníky, lomikameny či netřesky. Samotná zídka nemusí být rozlehlá – ideální je výška 1 m a šířka alespoň 40 cm. Kameny u stavby takové zídky je třeba klást postupně a pozorně – pokud by nad sebou ležely dvě spáry, byla by nestabilní a mohla by se zhroutit.

V oblaku léčivých vůní
Teplé, suché a slunečné stráně mají v oblibě různé bylinky, aromatické rostliny či druhy pocházející ze Středomoří. Přednosti tohoto místa v zahradě lze využít například k vytvoření bylinkových zídek. Dařit se tu bude levanduli, saturejce, tymiánu, majoránce, šalvěji, měsíčku či brutnáku.

Bylinky je vhodné vysazovat v dubnu a květnu s kořenovým balem, přičemž ideální je vytvářet menší či větší skupinky z jednoho druhu. Po výsadbě postačí rostliny párkrát zalít, aby dobře zakořenily, a následně už nebudou vyžadovat speciální péči. Příliš dlouhé zídky můžete doplnit schůdky a plošinkami, z nichž bude možné porosty v případě potřeby ošetřit, případně tu můžete odpočívat a vnímat okolní vůně.

Stvořená pro romantiky
Zídky v přírodně koncipované zahradě, jejichž součástí jsou i schody, mohou na jaře rozzářit květinové koberečky. Ty nejkrásněji vytváří romanticky působící nenáročná tařička (Aubrieta deltoidea) s fialovými nebo bílými květinami. Pro svůj růst potřebuje slunce, přičemž jí více vyhovují vyšší polohy. Nutná je i výživná propustná půda a dostatek místa. Tařičku lze do spár v zídkách vysazovat i během kvetení. V takovémto případě je však nutný kořenový bal, který je dobré do spáry pořádně zatlačit. Výhodou je, že po výsadbě rychle zakoření. Po odkvětu můžete trsy této skalničky vybrat, rozdělit a rozsadit na nová místa. Rostlina se dobře rozmnožuje i odřezky. Miluje vyhřáté kameny, ale špatně snáší místa, kde stéká voda.

Opakování přináší harmonii
Jednou z nejvhodnějších trvalek do suchých kamenných zídek je pryšec (Euphorbia myrsinites), který každé jaro překvapuje svým svěžím vzhledem, žlutozelenými soukvětími. Zaujme i svými dlouhými převislými stříbřitými výhonky, jež jsou pěkné i během mrazivých dní – hlavně v době, kdy je ozdobí jinovatka. Rostlinu je možné vysadit na různá místa – přímo do zídky, pod zídku či na její korunu. Často se sama rozmnoží a rozšíří tam, kde jí to nejvíce vyhovuje. Pokud vysázený pryšec v rámci jedné zídky ještě dvakrát zopakujete, docílíte tím příjemnou harmonii. Pryšec se ujme jen tehdy, je-li vysázen s kořenovým balem. Přesazování snáší na rozdíl od jiných skalniček hůře.

Ze starých cihel
Suché zídky nacházejí uplatnění hlavně v ekologicky koncipovaných zahradách. Při jejich vytváření lze využít nejen přírodní kámen, ale i staré cihly. Zídka by měla mít stabilní základy, nemusí mít jednotnou výšku a šířku, ačkoliv by neměla být příliš vysoká. Ze starých cihel můžete vytvořit i vyvýšený záhon, na řešení terénních nerovností ale nejsou nejvhodnější. Cihly působí pěkně hlavně ve spojení s kvetoucími trvalkami, lučními rostlinami, okrasnými trávami, kapraděmi či cibulovinami. Při výsadbě cihlových zídek se vyplatí volit rostliny, které se rozšiřují samovýsevem, jakož i druhy, které lákají živočichy, případně mají léčivé účinky. Taková kompozice nejlépe vynikne na venkově.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zoufalý Ivan Vyskočil nevěří, že jeho syn spáchal sebevraždu. Jeho tělo ještě ani nepohřbili

Styl

Mirka (54): Sestra kvůli mně zemřela, nevyrovnala jsem se s tím roky

Dům a zahrada

Zapíchněte k pokojovým rostlinám hlavičky zápalek. Působí jako ochrana před škůdci a hnojivo

Zavřít reklamu