Vybrat si správný slunečník? Žádná věda!

 Exterier 
28. července 2015 06:18 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Pokud nechcete přijít o zahradní slunečník hned při prvním poryvu větru, musíte při nákupu vybírat s rozumem. Wikimedia Commons / MOs810
V horkých letních dnech se snad nikdo nemůže obejít bez zahradního slunečníku. Parádně poslouží nejen na terase domu, ale třeba i na balkoně. Abychom byli stoprocentně spokojeni, musíme při jeho výběru dodržet několik základních pravidel.

Pevnost je základ
Aby se nám slunečník nerozlámal hned při prvním větříku, musíme sáhnout po kvalitě. Dobrý slunečník má pevnou konstrukci (kovovou nebo dřevěnou). Kvalitní potahová látka musí být dostatečně napnutá a nemačkavá. A pozor! Pokud si vybereme romantický typ s volány, musíme vybírat takové modely, které mají volány pevné a neohybatelné. V opačném případě nám totiž po silnějším větru zbudou jen oči pro pláč.

Snadná montáž
Zahradní slunečník by se nám měl dobře skládat. Nekupujme takový, se kterým při rozevírání a stahování bojujeme už na prodejně! A nezapomeňte se podívat na zoubek také podstavci. Pro stabilitu slunečníku (a to obzvlášť ve větru) je totiž hodně důležitý.

Tvary slunečníků
Tvary slunečníků jsou různé a záleží více méně na vkusu. Kromě klasického kulatého si můžete vybrat i z celé škály čtvercových, obdélníkových nebo i víceúhelníkových typů. Pokud chceme chránit slunečníkem velkou plochu, je ideální volbou slunečník obdélníkový. Bohužel, velkoprostorových obdélníkových slunečníků je na trhu poměrně málo. Ale kdo hledá, najde!

Šetříte prostorem?
Pokud chcete získat pod slunečníkem více prostoru, pořiďte si slunečník s boční nohou, takzvaný lampionový.

Volba potahu
Nejlépe vypadá slunečník, který přirozeně ladí s okolním prostředím. Pokud už volíte strakatou variantu, slaďte vzor alespoň s potahy na zahradním nábytku. A i když je dobré ctít úsloví darovanému koni na zuby se nedívej, výjimka občas potvrzuje pravidlo. V souvislosti se zahradními deštníky to platí obzvláště v případě reklamních slunečníků. Ty na rodinnou zahradu opravdu nepatří!

Těžká váha
Už jsme naznačili, že nesmíte podcenit kotvení slunečníků. Obecně platí, že čím větší plocha slunečníku, tím těžší podstavec. Pokud si pořídíte velké slunečníky, na plastové stojany okamžitě zapomeňte! Vhodnější budou betonové nebo litinové varianty. A pokud sáhnete hlouběji do kapsy, můžete si pořídit i luxusní stojan z leštěného kamene.

Cena versus kvalita
Tak jako u jiného zboží ani u slunečníků nemusí vždy platit, že vysoká cena zaručuje kvalitu. Na druhou stranu, slunečníky nabízené obchodními řetězci většinou stály při rozdávání kvality hodně stranou. Dají se sice pořídit za pár stovek, ale musíme počítat s menší životností. Když budeme mít štěstí, mohou nám tyto laciné kousky vydržet tak tři roky. Nejcitlivějším místem levných typů je jejich konstrukce. Obvykle jde o tenkou trubkovou nohu a slabou drátěnou kostru, opatřenou jen jedním nátěrem. Po roce tak očekávejte první rezavé skvrny. Na zadek si nesednete ani z chatrného systému ovládání a potahová tkanina obvykle není nepromokavá, takže během deště si pod slunečníkem moc nepohovíte. Za slunečník tak můžete dát dvě stovky nebo i několik desítek tisíc korun.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda