Co žádat od kvalitního slunečníku. Zaměřte se na UV filtr i kvalitu konstrukce

 Exterier 
21. května 2021 13:28 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Kvalitní slunečník by vás měl ochránit před sluncem i větrem Pixabay
Pokud milujete posezení na terase nebo zahradě ve stínu, ale nemáte k dispozici zastřešenou pergolu ani žádný strom, pak je ideálním řešením slunečník. Ale i na jeho velikosti záleží.

Slunečník určitě není pouhou módní záležitostí. Naopak je nutností, pokud si chcete svoji relaxaci užít naplno. Slunečník dokáže ochránit nejenom před prudkými slunečními paprsky, ale také před větrem i deštěm. Jak ale takový ideální slunečník vybrat?

Typ konstrukce 

Asi nejrozšířenější variantou je konstrukce se středovou tyčí. Výhodou je nejenom stabilita slunečníku, ale také poměrně nízká cena. Chcete-li ale nějakou designovku, pak volte výkyvný slunečník. Ten má boční tyč, která vám nikde nepřekáží, protože je umístěna mimo plochu stínidla. Slunečník si můžete naklápět do všech možných stran,  a to jak horizontálně, tak vertikálně. Takže se může přizpůsobit putujícím slunečním paprskům. K nevýhodám boční konstrukce patří požadavek na větší prostor a vyšší cena. 

Materiál konstrukce 

Rozhodující vliv na výdrž slunečníku má také kvalita materiálu, z něhož je vyrobená konstrukce slunečníku. Ta bývá dřevěná nebo kovová. Ze dřeva volte spíše dub nebo teak, u kovové bývá nejrozšířenější hlíník nebo ocel. Hliník má výhodu v tom, že je lehčí, ale také dražší. Hliník je lehčí, velmi odolný, ale také dražší. Při výběru si vyzkoušejte, jestli se vám slunečník lehce skládá a rozevírá. Pokud musíte deset minut se slunečníkem bojovat, abyste ho rozložili, není to ten pravý.

Vhodná velikost

Co se týká velikosti, tak tady platí, že čím větší slunečník budete mít, tím více stínu získáte. Předtím si ještě změřte plochu, na které bude stát, včetně velikosti sedací plochy, kterou bude stínit. Určitě nemá cenu kupovat slunečník o průměru 120 cm, pokud má vaše posezení průměr 150 cm. 

Kvalita potahu 

Při výběru slunečníku se nezaměřujte jenom na barvu, ale také kvalitu potahu, z nehož je vyrobený. Ten kvalitní by měl mít především UV filtr a odolnost proti vodě. Stejně tak by měl být kvalitní slunečník označen stupněm stálobarevnosti. Čím vyšší, tím déle bude slunečník vypadat jako nový a nevybledne. A určitě není na škodu zaměřit se na gramáž látky. Čím je vyšší, tím více vám bude slunečník odolávat vlivům počasí. To samé byste měli vyžadovat i od svého zahradního nábytku. Čím se při jeho výběru řídit jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej