Jak vybrat dřevěnou podlahu, aby vám dělala parádu a dobře sloužila

Výběr materiálu i pokládka jsou velmi důležité
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Interier 
18. května 2021 09:12 / Depositphotos
  0   0
Touha po přírodních materiálech každým dalším rokem vzrůstá. Umělá hmota je sice většinou bezúdržbová, levnější, věrně se dřevu podobá, ale dřevo to není. Dřevo je zkrátka příjemnější a přináší do našich domovů kus přírody. Existují ale určité faktory, které byste měli při výběru dřevěné podlahy znát.

Dřevo je jedním z přírodních materiálů, který je v domácnosti hodně využíván a lidé jej milují už po staletí. Není se čemu divit. Voní, dobře se s ním pracuje a dodá místu pocit přirozenosti a věčného života.

Pokud se chystáte na výměnu podlah a zamilovali jste se do dřeva, jistě vás bude zajímat, na co si při výběru podlahy dát pozor, na co se zaměřit a podle čeho vybrat tu nejlepší podlahu právě pro vás. Roli hraje hned několik faktorů.

Jak tvrdou podlahu zvolit

Každý se v první fázi rozhoduje podle vzhledu. Něco se nám zkrátka líbí, něco méně a něco vůbec. Při výběru podlahy je ale mnohem důležitější hledět spíš na to, jakou tvrdost podlahová krytina má. Do málo vytížených prostorů můžete volit dřeviny s nižší tvrdostí – jako například do ložnic, pracoven a podobně. Silně zatěžovaná místa je však vhodné opatřit nejtvrdší podlahou. Tvrdost podlahy se měří metodou Brinella, přičemž nejnižší číslo znamená nízkou tvrdost a naopak nejvyšší Brinellova hodnota znamená vysokou tvrdost podlahy. Například borovice má Brinellovu hodnotu 1,6, což je velmi nízká hodnota. Naopak jasan, buk, dub, třešeň či ořech mají hodnotu kolem 3-4.

Ošetřit olejem nebo nalakovat

Nalakovaná podlaha má jistě své výhody. Dřevo je chráněno vrstvou laku, přes který nic neprojde, podlaha je lesklá a snadno se udržuje. Nicméně aktuální trendy mluví spíš pro voskový olej, který nechá podlaze přirozený a osobitý efekt. Na rozdíl od lakované podlahy je dřevo matné a navíc je možné podlahu v případě potřeby opravit jen v místě, kde je to potřeba. To u lakovaných podlah možné není. Na životnosti podlahy se výrazně podepíše i správná péče.

Způsob instalace

Můžete volit mezi plovoucí pokládkou nebo celoplošným lepením. V případě plovoucí pokládky bez lepení je jistě výhoda, že podlahu můžete kdykoliv odinstalovat, převézt na jiné místo a opětovně položit. Ale ruku na srdce, jak často tohle plánujete dělat? Lepší je podlahu pevně a celoplošně přilepit k podkladu, protože má pak vyšší stabilitu při změnách teploty a vlhka a navíc je mnohem méně hlučná, když po ní chodíte.

Kolik vrstev

Volit také můžete v kategorii množství vrstev dřevěné podlahy. Dvouvrstvé dřevěné podlahy mají nášlapnou a stabilizační vrstvu, jsou nízké a hodí se v případě použití podlahového vytápění. Třívrstvé dřevěné podlahy mají rovněž nášlapnou vrstvu, středovou stabilizační laťovku a spodní protitažnou dýhu. I ty jsou vhodné pro podlahové vytápění. Masivní dřevěné podlahy jsou mnohem silnější, jsou vyráběny z jednoho kusu, ale pro podlahové topení jsou nevhodné.

Pokládka

Položit dřevěnou podlahu se může zdát se systémem klik snadnou prací pro každého domácího kutila. Ovšem aby dobře vypadala a dlouho vám sloužila, musí být provedena precizně a naprosto bezchybně. Jedinou výhodou, proč si podlahu položit vlastními silami, je bezesporu cena. Celá akce se ale může dost prodražit, když podlahu položíte špatně.

Kateřina Kofroňová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

To, co je na Zemi do jisté míry obtížné, na jiných planetách půjde. Vědci budou předpovídat počasí ve...

Tech

Levný počítač nemusí znamenat pomalý. Jak dobře vybrat a neplatit přitom zbytečně

Dům a zahrada

Zajímavé tipy, jak díky starému svetru zútulnit domácnost. Budou skoro zadarmo

Zavřít reklamu