Co dělat, když se vám do bytu či domu dostala myš. Zbavit se jí lze i šetrně

 Interier 
19. listopadu 2020 10:31 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Myš v bytě je pohroma Depositphotos
Málokdo vidí myš v bytě rád, najdou se dokonce i tací, kteří kvůli tomu propadají panice. Jenže s příchodem zimy to není nic neobvyklého, myši zkrátka jdou za teplem a stačí nechat chvilku otevřené dveře a myš jimi proklouzne dovnitř. V paneláku zase myši využívají stoupačky. Jenže jak sej ich zbavit dřív, než vám zničí domácnost? Existuje několik možností.

Pokud máte doma kočku, zřejmě se vám o myš sama postará. Co ale dělat, když čtyřnohého kočičího pomocníka doma nemáte? Budete se muset spolehnout na jiný způsob. A nebojte, existují i humánní metody, tedy šetrnější.

Myš v bytě je vždy problém. Nejen pro lidi, kteří se hlodavců štítí. Myši vám dokáží velmi rychle zničit zásoby jídla, rozkousat kabely a navíc přenáší řadu nemocí. Že ji máte doma, poznáte docela snadno. Buď ji přímo zahlédnete, nebo někde objevíte myší bobky. Nejčastěji v blízkosti potravin. Večer zase můžete slyšet nepříjemné škrábání. Jakmile zjistíte, že si hlodavec našel cestu do vaší domácnosti, jednejte rychle. Přinášíme vám několik tipů, jak myš v bytě chytit.

Pastičky

Nastražení pastiček je klasický a nejrozšířenější způsob, jak myš chytit. Je ale třeba nalákat myš na vhodnou návnadu a také je zásadní past dobře umístit.

Co se týká návnady, nejlépe funguje chlebová kůrka opečená na slanině, ořech, kousek sýra nebo salám. Pokud návnadu ke spouštěcímu mechanismu přivážete pomocí zubní nitě nebo rybářského vlasce, minimalizujete riziko, že vám myš uteče i s návnadou, aniž by se jí cokoliv stalo.

Přichystanou pastičku je potom potřeba dát na správné místo. Ideálně do kouta ke zdi tak, aby spouštěcí mechanismus směřoval k podlaze. Mějte na paměti, že myš se obvykle pohybuje do šesti metrů od svého teritoria. Pokud by se více dní nic nedělo, dejte pastičku na jiné místo.

Doma navíc nemusíte mít jen jednu myš. Lepší je proto rovnou rozmístit po bytě více pastiček.

Jed na myši

Pořídit si můžete také jed na myši. Všechny dnes prodávané jedy na myši fungují na principu antikoagulantů. To jsou látky které zabraňují srážení krve. Škůdce několik dnů po pozření jedu (někdy to trvá i týden) uhyne na vnitřní krvácení. Nevýhodou je, že myš může uhynout třeba v nějaké skulině, do které se nedostanete, což je problém. Navíc si musíte dát pozor na to, abyste neotrávili ostatní zvířata v domácnosti, třeba psy nebo kočky.

Humánní pasti

Ne každému se však zamlouvá myš zabít. Alternativou ke klasické známé pastičce, která myši zlomí vaz, je humánní past. Ta myš nezabije, ale pouze ji polapí. Vy ji pak můžete vypustit ve volné přírodě, raději daleko od vašeho domu či bytu, abyste měli jistotu, že se k vám už nevrátí.

Do pasti ve tvaru domečku, kdy se myši dostanou úzkým otvorem dovnitř, ale ven už  ne, můžete nachytat i několik myší najednou. Na podobném principu funguje také trubková pastička. Naopak čelisťové pasti nebo ty s lepem jsou u nás zakázané. O tom, jak se zbavit v bytě mravenců, jsme pali zde.

Pár babských rad

Vyzkoušet můžete také některou z babských rad:

  • Myši odpudíte listím z ořešáku, heřmánkem, česnekem nebo olejem z máty.
  • Pěstujte mátu, hřebíček, levanduli, chilli.
  • Smíchejte suchou směs ovesných vloček a sádry, a vedle připravit misku s vodou. Když se napijí, sádra myši roztrhá zevnitř. Jde ale o velmi drastickou metodu.
  • Rozmístěte přípravky proti molům, údajně zabírají i proti myším.
  • Vyrobte trubkovou past z kartonového středu kuchyňské role. Nastražte ji na kraj stolu, pod ni postavte kyblík. Do trubičky připravte chutnou návnadu.
Témata: interiér, hlodavci, myši, pasti,
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Skřípání zubů opotřebovává sklovinu a může i zničit chrup. Tímto problémem trpí mnozí lidé, aniž...

Dům a zahrada

Vyrobte si jednoduchý svícen proti chmurám a stresu

Zavřít reklamu