Je čas zazimovat chatu. Na co nezapomenout, abyste ji co nejlépe ochránili

Během zimy mohou vaší chatu navštívit nejenom zloději
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
13. listopadu 2020 16:13 / Depositphotos
  0   0
Pokud jste ještě nezazimovali vaši chalupu, je nejvyšší čas. Poradíme vám, na co byste neměli zapomenout, abyste svůj rekreační objekt co nejlépe ochránili.

Zazimování chaty neznamená pouze vypnout elektřinu a dobře zamknout. Rekreačním nemovitostem totiž během zimního období hrozí řada rizik. A to nejenom zloději. Proto je potřeba se své chatě opravdu důkladně jeden celý den pověnovat. Proto, než vyrazíte, dobře se oblečte, a pojďte na to krok za krokem.

Voda je základ

Největší pohromu vám může způsobit voda. A to nejenom ta z vodovodního potrubí, ale také ta v podobě deště či sněhu. Proto před zimou nejprve zkontrolujte střechu i její okolí a přesvědčte se, zda se nemá voda šanci dostat do vaší chalupy. Zkontrolujte také okapy a vyčistěte je od nánosů listí. Poté přejděte na tu z vodovodního potrubí. Z nádrží i potrubí odčerpejte nebo vypusťte přebytečnou vodu a uzavřete všechny ventily a kohoutky. Nezapomeňte také vypustit  splachovací nádoby a bojlery. Instalatéři rovněž doporučují nasypat do toalety sůl, nebo nalít nemrznoucí směs či denaturovaný líh. Díky tomu vám zbylá voda v nádržích nezamrzne.

Pozor na vlhkost

Máte-li v chalupě dřevěnou nebo kamennou podlahu a na ní koberce, určitě byste je měli před odchodem smotat a uložit, aby nenatáhly vlhkost. To samé udělejte i s veškerým ložním prádlem, včetně ručníků. Buď vše odvezte domů, nebo je uložte do  vzduchotěsných igelitových pytlů. Vzhledem k tomu, že během zimy nebudete v chatě topit, odsuňte od stěn veškerý nábytek, za nímž by se mohla držet vlhkost a vznikat plíseň.

Nezapomeňte na hlodavce

Během zimy se vám mohou do chaty nastěhovat nezvaní hosté v podobě myší a dalších hlodavců. Ty přes sezonu zřejmě neuvidíte, protože je vyleká ruch, který v chatě děláte. To se však může změnit, když odejdete. Proto během zazimování utěsněte všechny možné otvory a škvíry, kterými by mohli vniknout do objektu. Naklaďte také pasti a jed. 

Schovejte jídlo

S hlodavci souvisí jídlo, které v chatě obvykle míváte. Během zazimování tedy odneste z chaty veškeré jídlo, které by do jara nevydrželo. Trvanlivé věci přesypejte do skleněných uzavíratelných nádob. Vyprázdněte také lednici a vymyjte ji octovou vodou. 

Zloději

K dalším škůdcům rekreačních objektů patří zloději. I před nimi je potřeba svou chalupu ochránit. Pořiďte proto na chatu kvalitní zámky. Nezapomeňte také zabezpečit okenice. Samozřejmě, že zloději dokáží překonat i tyto prvky, ale jde o to, že mu to zabere nějaký čas, než se k vám dostane, a tím pádem mu hrozí i větší možnost prozrazení. Takže obvykle si najde snadnější cíl. Ukliďte také všechny žebříky z okolí stavby. Máte-li v chatě nebo ve sklepe cenné věci jako elektroniku či zahradnické nářadí, raději vše odvezte. Nezapomeňte nářadí také správně očistit a ošetřit, aby vám sloužilo i příští sezonu. Co vše udělat, jsme psali zde. Před definitivním příchodem zimy se vyplatí namazat visací zámky vazelínou, aby se deštěm a mrazem nepoškodily a šly s příchodem nové letní sezony dobře odemknout.

Není nad sousedy

Mít dobré sousedské vztahy se vyplatí. A to i v případě chalup. Řada lidí totiž obývá chaty celoročně, takže jestli takové ve svém okolí máte a jste s jejich majiteli v přátelském kontaktu, poproste je, aby vám čas od času vaši chalupu prohlédli, zda se do ní nepokusil někdo vloupat.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Deset miliard let stará vybuchlá supernova nám znovu ukáže svůj výbuch. Jak je to možné a kdy se to stane?

Tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Sekačka s tupým nožem je za trest. Trávu neposečete a navíc zničíte motor

Zavřít reklamu