Jak si nezničit varnou desku. Pozor na cukr a studené hrnce

 Tipy a inspirace 
16. května 2021 10:27 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Sklokeramická varná deska je skvělý pomocník, ale snadno se dá zničit Depositphotos
Máte-li elektrickou nebo indukční sklokeramickou varnou desku je potřeba s ní zacházet opatrně. Co dělat a čemu se naopak vyhnout, abyste ji nepoškodili?

Varné desky už pomalu vytláčejí klasické plynové nebo elektrické sporáky. Důvod je prostý. Jejich ovládání je snadné a během pár sekund se umí doslova rozpálit na maximum. Tím pádem rychleji připravíte pokrm a ušetříte za energie. O něco choulostivější jsou však na ošetřování. I když jsou varné desky opatřeny skleněněnou tvrzenou vrstvou, která zvyšuje její odolnost, nejsou nezničitelné. 

Pozor na nádobí

Na varnou desku nikdy nepokládejte nádobí, které je litinové, keramické nebo z kameniny. Mají totiž hrubné dno, které může skleněný povrch velice snadno poškrábat. Proto určitě neváhejte investovat do skutečně kvalitního nádobí, které má hladké dno a je přímo určeno pro elektrické nebo indukční varné desky. 

Odstraňujte připáleniny 

Abyste desku udrželi opravdu bez jakékoliv vady, je potřeba, abyste všechny hrnce měli čisté také zvenku, především dno, které se desky dotýká. Právě na něm může zůstat celá řada nečistot a připálenin, které když ztvrdnou, mohou desku poškrábat. Jak šetrně a pomocí přírodních prostředků vyčistit připálené hrnce jsme psali zde. Stejně tak si dávejte pozor, aby na vnější straně pánví nezůstaly stopy tuku. Ten totiž může zanechat nevzhledné stopy, které se dají jen velmi obtížně očistit. 

Zabraňte přetékání

Největším nepřítelem varných desek je cukr a veškeré tekutiny, které jej obsahují. Pokud vám totiž během vaření přetečou ven, velmi rychle se dokáží zapéct a mohou desku nenávratně poškodit. Pokud se vám to přeci jenom stane, ihned se snažte desku očistit, a to i v případě, že je deska ještě horká.

Teplotní rozdíly

Velkým nepřítelem skla jsou prudké změny teplot. A to platí i v případě varných desek. Nikdy na ně nepokládejte hrnec nebo pánev, kterou jste právě vyndali z lednice. A nedávejte ani horký pekáč na vychladlou desku. V takovém případě pod něj dejte podložku nebo prkénko.

Těžké váhy

Velmi nevhodné je umístit si nad sklokeramickou desku závěsnou tyč na různé druhy nádobí nebo pomůcky. Pokud by vám totiž nedopatřením spadly na horkou desku, může vám snadno prasknout. Obzvláště opatrní buďte při zacházení s těžkými hrnci. Zde hrozí i poškození křehkých rohů a hran desky.

Před použitím otřít

I když máte hrnce čisté, přeci jen se na desce mohou objevit různé zbytky koření nebo drobky. Proto ji před každým použitím raději otřete vlhkým hadříkem. Po použití nechejte desku nejprve vychladnout a teprve poté se pusťte do čištění. To samozřejmě neplatí v případě rozlití sladkých šťáv, o nichž jsme psali zde. Na čištění desky používejte speciální přípravky určené pro sklokeramiku, v žádném případě neberte tekuté písky, houbičky nebo drátěnky. Na usazeniny můžete použít také bílý ocet nebo citronovou šťávu a povrch potom vyleštit utěrkou z mikrovlákna.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město