Nepodceňujte roli rohoží

 Exterier 
14. září 2015 22:39 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Rohožky v domácnosti hrají poměrně důležitou roli zejména právě u vstupu do konkrétních obytných prostor. Wikimedia Commons/fletcherjcm
V zahraničí se lidé většinou nezouvají a chodit na návštěvě po bytě bos se ve světě příliš nenosí. Vyzouvání se je zejména český zvyk. Nebo zlozvyk? Spíše jde jen neznalost a nevědomost toho, že se správně vybranou a kvalitní rohožkou (případně systémem rohožek) by chození ve venkovních botách po interiéru nebyl vůbec žádný problém.

Češi si na kvalitní venkovní rohožky nepotrpí a většinou se spokojí s náhradou v podobě gumového plástu pokrytého hadrem. Tato varianta bohužel k udržení čistoty nijak nepřispěje a naopak situaci zhorší. Často se klade důraz pouze na vzhled (ano, i ten je důležitý, ale nikoliv směrodatný) a ne na praktičnost materiálu, který má na funkčnost venkovní rohožky před dveře rozhodující vliv.

Pořídit si pořádnou rohožku stojí za zamyšlení. Uklouznutí po mokré podlaze není jediným nebezpečím, které na vás číhá hned u vchodu. Statistika tvrdí, že účinná rohožka zachytí až 80% nečistoty, která se dovnitř dostane zvenčí .Běžně prodávané a nejčastěji používané rohože z textilu mají podstatnou chybu: prach sice zachytí, ale znovu jej pustí. Nečistoty se hromadí pod rohožkou a není-li pravidelně čištěna stačí průvan a máte veškerý prach doma za dveřmi.

Účinné interiérové čistící systémy problém s nečistotami řeší opravdu důkladně. Systém se skládá ze dvou zón: venkovní hrubé očisty a interiérové - dočišťovací. První zóna je umístěna přímo před vchodovými dveřmi, kde se zachytí bláto, písek či sníh. Druhá zóna je těsně za dveřmi, v interiéru. Ta má za úkol zachytit zbytek nečistot a pohltit vlhkost z podrážek bot.

Rohožka stoprocentně funkční, ale i hezká na pohled

Aby plnila samočisticí rohožka svůj účel musí být stoprocentně účinná hlavně v mokrém období. Proto jsou pro extrémně zatížené rohožky vhodné nejen přírodní materiály jako je textil, ale i kvalitní guma, žíněné kartáče a polyamidová vlákna. Vlastnosti materiálu musí vyhovět přísným podmínkám mezi něž patří propustnost tekutých i pevných nečistot, odolnost vůči mastnotě a agresivním látkám. Kromě toho, že rohožka musí kromě prachu zachytit i ostré nečistoty jako jsou kamínky a písek, které poškozují podlahovou krytinu měla by tlumit hluk, nesmí být kluzká a musí si udržet pěkný vzhled i při častém používání. Rohožku byste měli vybírat podle zatížení a nejen podle toho jak vypadá. Kvalifikovaný výrobce rohožek vám nabídne jakýkoliv tvar i rozměr podle vašeho přání a podle vzorníku i barvu.

Rohožka na míru

Jedna rohožka nemůže zajistit dokonalou očistu obuvi, proto odborníci doporučují, aby první část byla z pryžových materiálů a na ně navazovala druhá čistící zóna z odolných textilních materiálů. Ideálním spojením pro čistící zónou k rodinnému domku je odvodněný Cleanbox. Venkovní systém je vyroben z polymerbetonu s integrovanou celoobvodovou pozinkovanou hranou a s podpěrnými žebry uprostřed. Do boxu se vkládá buď samonosná gumová rohož nebo ocelový žárově pozinkovaný škrabák. Box se může nechat volně položený nebo jej lze připojit na odvodňovací systém nebo drenáž. Ve dně vany, kde se hromadí nečistota a voda jsou připraveny označené otvory, které se prorazí. Tím je zajištěn téměř bezúdržbový provoz venkovní rohože. Jednotlivé segmenty a komponenty rohože lze libovolně kombinovat a po opotřebení vyměnit.

Do interiéru se za nejkvalitnější považuje rohož vyrobena ze stoprocentního polypropylenu zataveného do měkčeného PVC, který nepropouští prach ani vodu. Je vysoce odolná proti otěru a má velkou sací schopnost. Pro odstranění nečistot se použije vysavač a při větším znečištění stačí rohožku vystříkat studenou tlakovou vodou bez saponátů.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Landa se po koronavirových skandálech vrací k hudbě

Styl

Kalhotový kostým si razí cestu zpět do světa módy. Vypadá skvěle a je snadné jej stylovat

Tech

Indie se může řadit k vojenským supervelmocím. Má vlastní a také nejrychlejší hypersonickou střelu

Zavřít reklamu