Není briketa jako briketa, jejich kvalita se liší. Na co si dát pozor při nákupu
Dřevěné brikety jsou ideální pro ty, kteří neholdují plynovému topení ani kotlům na uhlí. Jde o čistě ekologické palivo, které neškodí životnímu prostředí. Tedy pouze v tom případě, že máte opravdu kvalitní brikety.
Dřevo versus brikety
Možná, že stále patříte k lidem, kteří jestě topí dřevěnými poleny, a na nevíte, proč přejít na brikety. Těch výhod, které mluví právě pro brikety, je hned několik. Hlavní je jejich snadná skladovatelnost. Jsou totiž mnohem menší než klasická polena, navíc jedna tuna opravdu kvalitních briket má stejnou výhřevnost jako tři metry krychlové dřeva. Brikety, oproti polenům, mají vyšší výhřevnost a hoří až dvakrát déle, takže díky tomu není třeba tak často přiládat a hlavně vynášet popel.
Jen piliny
Brikety na topení se vyrábějí pouze z čistých pilin, bez jakékoliv příměsi. Pokud jsou však do nich přidány další složky, klesá jejich výhřevnost, což samozřejmě není žádoucí. Velmi často můžete ve složení najít také chemická pojiva, což je naprosto nepřípustné. V briketách nemají co dělat také žádné rostlinné příměsi, barevné částečky ani kamínky. Proto při nákupu bedlivě čtěte složení briket, které je uvedeno na štítku.
Musí vonět
První, co by vás při nákupu briket mělo udeřit do nosu, je jejich vůně. Kvalitní palivo musí vonět po dřevu a pryskyřici, po ničem jiném. Pokud máte tu možnost, vezměte si jednu briketu do rukou a zkuste její tvrdost. Čím tvrdší dřevo totiž bylo na výrobu brikety použito, tím déle vám budou hořet. Nekvalitní palivo poznáte podle toho, že po něm zbude obrovské množství popela.
Malá nebo velká
Brikety se prodávají také v různých velikostech. Ta se odvíjí od druhu používaného kotle a samozřejmě také typu vytápěné nemovitosti. Určitě se vyplatí koupit více velikostí. Ty menší použijte na zapálení, většími pak můžete přikládat, jelikož vydrží déle hořet. Spálený popel pak můžete využít třeba při úklidu. Více na toto téma jsme psali zde.
Skladování
Nebojte se brikety skladovat v zahradním domku, protože jim nevadí vzdušná vlhkost. Tedy případě, že vám je dodají zabalené do igelitových pytlů. Dejte si však pozor, aby se k nim nedostala voda, která by mohla narušit složení, což by se negativně projevilo na výhřevnosti. Briketám rovněž nevadí ani přímé slunce. To sice způsobí, že změní barvu, ale na kvalitě výhřevnosti to nic nemění.