Provoňte svůj domov během svátků tradičními vánočními květinami
Vánoční atmosféra láká ke zdobení bytů, živé kvetoucí rostliny je navíc příjemně provoní a vydrží i několik týdnů. Možná ani nevíte, že mnohé z nich mají také magickou sílu. Pojďme si připomenout alespoň ty nejznámější.
Hvězdník
Patří mezi nejkrásnější živé dekorace vánočního období. Je z čeledi amarylkovitých, takže jej často mylně označujeme jako amarylis. Rozdíl ve vzhledu mezi těmito dvěma rostlinami není markantní. Amarylis však kvete v létě, kdežto hvězdník právě na Vánoce. Z dlouhého stonku, který roste z velké cibule, vyrůstají nádherné vonící květy, které vydrží kvést po celou dobu vánočního období. Květy jsou velké a různých barev, proto je právě hvězdník nejvýraznějším prvkem vánoční dekorace. Navíc krásně a na dlouho provoní celý váš byt.
Cesmína
Méně známou rostlinou je možná cesmína. Ale se svými zvlněnými zubatými okraji a jasně červenými kuličkovými plody je výraznou ozdobou. Na pěstování není tak náročná jako třeba vánoční hvězda, ale ani jí neprospívá příliš suchý vzduch. Naši předkové věřili, že větvička cesmíny zavěšená v okně ochraňuje domov před čarodějnicemi a zlými duchy. V některých krajích se dodnes pokládá o Vánocích na práh domova jako ochrana před negativními vlivy právě větvička cesmíny.
Vánoční hvězda
Je proslavena po celém světě, protože symbolizuje betlémskou hvězdu. Podle prastarých pověstí je také symbolem štěstí a zázraků v životě. Červená zajišťuje vitalitu a sílu, přitahuje štěstí a pohodu. Možná i proto je nepostradatelnou vánoční ozdobou, která vnese do domácnostní tu pravou vánoční atmosféru. V drtivé většině ji kupujeme v obchodech již v květu. Ten však netvoří květ jako takový, ale její listy. Od spodních zelených listů se barva postupně mění na nádherně červenou barvu. V současné době se však setkáváme i s dalšími barvami, např. žlutou, růžovou nebo lososovou. V květinářstvích dnes najdeme i květiny s dvoubarevnými listy. Na uchování barevných listů je nutná pravidelná zálivka vlažnou vodou, rostlina nesmí vyschnout. Minimálně jednou týdně ji přihnojte a pravidelně ji roste. Pokud máte v bytě příliš suchý vzduch, začnou listy opadávat už za tři až čtyři týdny, proto ji nenechávejte blízko topení. Ve vhodném prostředí může vydržet šest až osm týdnů. Poté začnou opadávat a rostlina hyne. Můžete ji však uchovat i do příštího roku, když se o ni pečlivě postaráte. Jak se o vánoční hvězdu postarat po Vánocích, jsme psali zde.
Jmelí
Kdo by neznal jmelí, parazita rostoucího zejména na topolech, ale přesto symbol šťastného života a ochrany. Snad v každé domácnosti o Vánocích nechybí. Ale pozor, aby vás ochránil, nesmíte ho koupit, ani natrhat, nýbrž ho musíte dostat darem. Podle pověstí jmelí odhání zlé duchy, je účinné proti uřknutí, uhranutí nebo duchům z podsvětí. Zavěšuje se na Štědrý den na lustr a polibek pod ním by vám měl přinést štěstí a lásku po celý rok. Parádu vám však udělá i ve váze, anebo třeba ve vazbě s jehličnany nebo jinými květinami. Dříve se používalo pouze jmelí přírodních barev, dnes se barví zejména na zlatou, stříbrnou nebo třeba červenou.