I sušičku prádla je třeba čistit. Jinak hrozí, že z ní budete tahat smradlavé prádlo

 Technika 
30. prosince 2020 18:06 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Pokud prádlo ze sušičky smrdí, je zřejmě špinavá Depositphotos
Za normálních okolností sušička prádla dokáže oblečení zbaviit nepříjemných zápachů. Pokud ale vytáhnete textil a zjistíte, že zapáchá, máte velký probém. Evidentně jste zapomněli sušičku prádla pravidelně čistit.

Kromě toho, že má špinavá sušička negativní vliv na odér prádla, má to vliv i na vaši peněženku. Zanesená sušička totiž suší déle, takže je i vyšší spotřeba energie, což stojí peníze.

Co vše je pro sušičku třeba pravidelně dělat?

  • Vyprazdňovat nádrž na kondenzát.
  • Čistit síťový filtr.
  • Čistit filtr tepelného čerpadla.
  • Čistit kondenzátor (výměník tepla).
  • Čistit buben, dvířka, gumové těsnění a senzor sušení.

Vylévání kondenzační nádoby

Kondenzační sušičky mají zpravidla kondenzační nádobku, o kterou je třeba se starat pouze v případě, že sušičku nemáte napojenou na odpad. Jestliže vodu ze sušičky neodvádíte do odpadu, je potřeba myslet na pravidelné vylévání vody z kondenzační nádobky. Většina moderních sušiček vás na její naplnění sice upozorní, ale je vhodné si její vylévání zažít spolu s čištěním filtru po každém sušicím cyklu. Stojatá voda v nádržce se totiž po několika málo dnech stává semeništěm mikroorganismů a kromě jejich množení a vzniku plísní se pak může objevit také nepříjemný zápach ze sušičky.

Čištění filtrů

Asi nejčastěji byste měli čistit filtry sušičky, a to horní prachový a spodní filtr.

Horní prachový filtr byste měli čistit ideálně po každém sušení. Zde se totiž zachytávají drobná vlákna, zbytky textilií a jiné nečistoty, které jsou hnízdištěm nejrůznějších mikroorganismů. Přístup k němu je snadný, najdete jej nejčastěji hned za dvířky. K očištění od hrubých nečistot vám postačí ruka či vlhký hadřík, na ty jemnější nečistoty a prach pak použijte vysavač. Jestliže máte horní filtr zalepený zbytky pracího prášku či aviváže, použijte k očištění kartáček a vlažnou vodu.

Spodní filtr naleznete ve spodní části spotřebiče, bývá schovaný za plastovým krytem. Běžně v něm najdete molitanovou výplň, díky které filtr zachycuje ty nejjemnější nečistoty, jež nezachytil horní filtr textilních vláken. Při menším znečištění stačí spodní filtr a molitanovou výplň přesát vysavačem, k vyčištění od odolných nečistot jej propláchněte proudem vlažné vody a poté nechejte důkladně proschnout, než jej vložíte zpět do sušičky. Na potřebu jeho údržby vás moderní sušičky upozorní svíticím indikátorem čištění filtru, když jej ale budete čistit častěji, tím lépe.

Čištění kondenzátoru

Kondenzátor je opatřen mřížkou a najdete jej za filtrem tepelného čerpadla. Jsou dva typy kondenzátoru. Zabudovaný kondenzátor zpravidla najdete v sušičkách s tepelným čerpadlem. Vyjímatelný kondenzátor najdete v sušičkách s ohřívacím tělesem. Podle odborníků je vhodné čistit kondenzátor přibližně každých 30 cyklů.

Pokud má vaše sušička vyjímatelný kondenzátor, potrvá jeho vyčištění déle, ale bude důkladnější. Jednoduše jen vyndejte ze sušičky a umyjte pod tekoucí vodou. Pokud je náhodou příliš špinavý, můžete jej umýt i pod tlakem vody. Vlhkým hadříkem utřete také prostor na výměník tepla. Kondenzátor poutírejte a vraťte zpět do sušičky, zajistěte jej páčkami. 

V případě zabudovaného kondenzátoru se musíte smířit s tím, že tak precizně jako ten vyjímatelný ho nevyčistíte (protože nedosáhnete dozadu dovnitř kondenzátoru), proto jej důkladně (po delším čase) může vyčistit pouze odborník. Vy na jeho čištění můžete vzít kartáč nebo vysavač s měkkým kartáčovým nástavcem a vysát jej. Pozor, je důležité, abyste vysávali po směru žeber a netlačili na ně, protože byste je tím mohli poškodit.

Čištění bubnu

Při pravidelném čištění sušičky nezapomeňte také na buben a těsnění kolem dveří. Na obojí můžete použít navlhčený hadřík spolu s neabrazivním prostředkem. Chybu neuděláte ani tehdy, pokud buben zevnitř vyčistíte octovou vodou.

Čištění senzoru sušení

Senzor sušení najdete obvykle uvnitř sušičky za síťovým filtrem. Pokud je zanesený, prodlužuje to proces sušení, prádlo navíc není tak dobře vysušené. Přitom jeho údržba je velmi snadná. Stačí jej jednou za čas jen utřít jemným suchým hadříkem. Čistěte ho tehdy, když není sušička zahřátá po sušení. Počínejte si opatrně, abyste se nepořezali o kovové části a abyste jej nepoškodili. O tom, které věci do sušičky nepatří, protože by ji mohly zničit, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Dcera heavy metalového bouřliváka Ozzyho Ozbourna, Kelly je těhotná

Styl

Coldbrew, opravdová lahůdka nebo další hipster trend?

Dům a zahrada

Slimáci jsou neúprosní a dokáží zlikvidovat celou vaši úrodu. Jejich invazi se můžete bránit

Zavřít reklamu