Přemýšlíte, jak vylepšit vzhled obýváku? Poloha sedačky hraje velmi významnou roli

 Interier 
13. února 2019 15:16 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Umístění sedací soupravy hraje velkou roli Internet
Chystáte si pořídit novou sedačku nebo přemýšlíte, jak vylepšit vzhled vašeho starého obýváku? Zamyslete se nad tím, kam sedačku umístíte. Právě poloha sedačky totiž hraje významnější roli, než si možná umíte představit.

Na první pohled se může zdát, že umístění sedačky je naprosto jasné - ke zdi a před televizi. To ale rozhodně není jediná možnost.

Ze všeho nejdříve by si každý člověk měl ujasnit, k čemu obývací pokoj využívá. Někdo tu rád sleduje televizi, jiný obývák využívá zároveň jako pracovnu a někdo pro změnu v obývacím pokoji nejraději relaxuje. Právě způsob využití obýváku by měl v umístění sedačky hrát důležitou roli.

Dostatek prostoru

To, že musí být pohodlná samotná sedačka, je zřejmě každému jasné. Jenže pohodlný musí být i přístup k ní, na což mnozí zapomínají. Je nepříjemné, pokud jste nuceni při každém přístupu k sedačce složitě obcházet další nábytek a komfortní není ani situace, kdy si musejí všichni hosté stoupnout, abyste se mohli posadit i vy.

Vždy tak myslete na to, aby byl okolo sedačky zachován dostatečný průchozí prostor. Podle odborníků by tento průchozí prostor měl být alespoň 60 cm široký, ale záleží i na počtu obyvatel domu a jejich tělesném vzrůstu. Nejužším místem bude nejspíš prostor mezi sedací soupravou a konferenčním stolkem. Nepřehánějte to proto s jeho velikostí, obvykle si vystačíte i s malým konferenčním stolkem.

Ctěte prostor

To, jak velký máte obývací pokoj, asi sotva ovlivníte. Ovšem ve svých rukou máte, jak s daným prostorem naložíte. Žádný prostor nebude vypadat skvěle, pokud ho opticky nebo dokonce fakticky přeplníte nábytkem. Pokud máte malý obývák, poohlédněte se po malé sedačce, na trhu je podobných modelů opravdu hodně. Nejoblíbenější jsou rohové sedačky, ale jsou prostorově náročnější. Do malých bytů se lépe hodí jednoduché sedačky, ideálně s úložným prostorem nebo takové, které rozložením proměníte v manželskou postel. O výhodách a nevýhodách sedacích souprav ve tvaru U jsme psali zde.

Kam s ní

Pokud máte to štěstí, že je váš obývák prostorný, rozhodně můžete zvolit výraznou sedací soupravu nebo i několik sedaček. Trendem moderních obývacích prostorů je otevřenost a vzdušnost prostředí. Pokud to bude vzhledem k povaze místnosti možné, nasměrujte částečně sedačku směrem k oknu nebo alespoň křeslo sedací soupravy. Obývací pokoj se tak stane ideální relaxační zónou. Ale pozor! Umístění sedačky přímo pod okno moc vhodné není, protože vám pak světlo může kazit sledování vašeho oblíbeného televizního pořadu. A není to praktické ani vzhledem k topení.

Ideální je, když můžete využít více možností k sezení. Z jedné části sedací soupravy tak třeba budete moct pozorovat krásy přírody a oblohu a z druhé části sledovat televizi nebo konverzovat s ostatními.

V obýváku běžných či menších rozměrů je sedací souprava většinou umístěna ke zdi. Ve velkém obýváku si ale můžete dovolit i jiné řešení.

Nelpěte na sedačce před televizí

I když je většina obývacích pokojů plně soustředěna na televizní obrazovku, není to zcela správně. V obývacím pokoji se setkává celá vaše rodina a jistě si chcete kromě sledování televizního programu i popovídat. Jednotlivá místa k sezení by tak měla poskytovat prostor pro přirozenou komunikaci mezi jednotlivými členy vaší rodiny.

I proto je dobré se pečlivě zamyslet nad tvarem sedačky. Pokud se na sedací soupravě sejde více lidí, měli by být ideálně přímo proti sobě a neměli by být pouze posazeni před televizi do jedné řady. Obývací pokoj má totiž přednostně sloužit k setkávání se se svými blízkými a pokoj tomu musí být řádně přizpůsoben. Sezení by tak mělo vždy nabídnout komunikaci z očí do očí.

Nikdy ne zády ke dveřím

Ať už máte malý obývák nebo prostornou místnost, jedno pravidlo platí za všech okolností. Toto pravidlo je motivováno lidskou přirozeností. Sedací soupravu nikdy neumisťujte zády ke dveřím nebo vstupu do místnosti. Všichni se totiž budou cítit lépe a bezpečněji, pokud budou mít přehled nad celým prostorem a budou vidět, kdo do místnosti vchází či z ní odchází.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ivanka Trump se prohání v Egyptě na velbloudech jen několik dní poté, co prasklo, že donáší FBI na svého...

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Tech

Nejrychlejší vlaky světa: Čínský maglev letí rychlostí až 460 kilometrů v hodině