Žluté skvrny od potu či deodorantu dokáží oblečení zničit. Díky pár tipům se jich zbavíte snadno

6 způsobů, jak jednoduše odstranit skvrny od potu
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
28. dubna 2021 10:30 / Depositphotos
  0   0
Objevili jste na tričku skvrny od potu či deodorantu? Nezoufejte, trička se nemusíte hned zbavovat. Poradíme vám, jak se zažloutlých fleků na oblečení zbavit jednoduše, a to bez vyhazování peněz za drahé odstraňovače skvrn.

S nevzhlednými skvrnami na triku v podpaží se jistě setkal každý z nás. Problémem je to, že běžné vyprání většinou nepomůže. Ukážeme vám proto, co na skvrny od potu a deodorantu skutečně zabírá. 

Čpavek s vodou

Smícháním půl šálku čpavku (jinak také amoniaku, který zakoupíte v drogerii nebo v hobby marketech) s půl šálkem vody dostanete roztok, kterým potřete skvrny od potu v podpaží. Nechte krátce působit, a poté vyperte ručně nebo v pračce.

Prášek do pečiva

Kypřicí prášek je naprosto skvělý pomocník i v domácnosti. Jedno až dvě balení prášku do pečiva nasypte do cca 5 litrů teplé vody (alespoň o 50 °C). Promíchejte, aby se prášek zcela rozpustil. Vložte oblečení a nechte působit alespoň hodinu. Poté vyperte.

Ocet

Na odstraňování zažloutlých skvrn můžete využít jak kvasný lihový, tak ten vinný. Pozor si však dejte na jeho sílu, proto vám na jeden litr vody postačí 3 polévkové lžíce. Vodu mějte teplou a oblečení v takto připraveném roztoku nechte máčet alespoň několik hodin, klidně i přes noc. Poté vyperte.

Jedlá soda (s peroxidem vodíku)

Jedlou sodu můžete použít k vyčištění skvrn nejprve ve formě pasty. Tu připravíte tak, že smícháte zhruba čtvrt šálku vody s jedlou sodu, abyste získali pastu. Raději přidávejte vody méně, abyste pastovité formy skutečně docílili a s tekutinou to nepřehnali. Pastu z jedlé sody naneste na fleky od potu a nechte působit jednu hodinu. Poté omyjte a dejte do pračky na klasický cyklus.

Velmi efektivní je použití jedlé sody v kombinaci s 3% peroxidem vodíku. Ten sežene v jakékoli lékárně i drogerii, je to běžná dezinfekce. Smíchejte 20 g jedlé sody se stejným množstvím peroxidu vodíku. Směs naneste na žluté skvrny a zapracujte. Skvrna by vám měla přímo pod rukama mizet. Poté ještě vyperte v pračce.

Citrin

Kyselina citronová je velmi účinná věc. Kyselinu citronovou buď kupte přímo ve formě v prášku nebo vymačkejte šťávu z citronu. Na jeden litr teplé vody patří cca 10 g kyseliny citronové nebo 20 ml vymačkané šťávy z citronu. V roztoku nechejte oblečení několik hodin nebo přes noc. Nakonec oblečení ještě vyperte. Tato technika platí zejména pro bavlněné a pletené oblečení.

Sůl

Co se soli týká, hned na začátek upozorňujeme, abyste tuto metodu používali jen na bílé oblečení. Sůl by mohla poničit barevné tkaniny. Postup je takový, že rozpustíte hrst soli v 1 litru teplé vody a necháte oblečení v tomto roztoku máčet přes noc. Ráno vyperte v pračce. Dále čtěte: Nevyhazujte zbytky zeleniny. Z jejich odřezků si snadno vypěstujete novou

Zuzana Procházková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

To, co je na Zemi do jisté míry obtížné, na jiných planetách půjde. Vědci budou předpovídat počasí ve...

Tech

Levný počítač nemusí znamenat pomalý. Jak dobře vybrat a neplatit přitom zbytečně

Dům a zahrada

Zajímavé tipy, jak díky starému svetru zútulnit domácnost. Budou skoro zadarmo

Zavřít reklamu