Alobal může být dobrým, ale i zrádným pomocníkem v kuchyni
Hliníkovou fólii známou jako alobal používáme už více než sto let. Alobal je odolný, levný a zabaleným potravinám nedodává žádnou pachuť, což je také důvod, proč již v polovině 20. století nahradil do té doby nejrozšířenější cínovou fólii nazývanou staniol. Pro spoustu lidí jde o nepostradatelného pomocníka, který je využívaný především pro balení potravin. Ale je to skutečně až tak dobrý pomocník?
Jsou stejné
I když se neustále objevují informace o tom, že lesklá strana fólie lépe drží teplo než matná, není to tak. Obě strany alobalu jsou totožné. Samotný alobal vzniká válcováním roztaveného hliníku a ta strana, která se válce dotýká, je nakonec lesklejší. Co se týká samotného používání hliníku, i zde se objevuje celá řada informací o jeho škodlivosti. Hliník je toxický, ale pokud do něj balíte potraviny, které jej neabsorbují, pak si s ním určitě neuškodíte.
Co tam nepatří
V alobalu by se v žádném případě neměl přechovávat sýr, šunka, solené maso a ryby, ale ani lrájená zelenina, především rajčata, rebarbora a nakládaná zelenina. Stejně tak se vyhýbejte balit do alobalu ovoce, zejména kyselé jako citrusy, ananas či jablka. Jak správně skladovat ovoce i zeleninu jsme psali zde.
Pozor na horké
Stejně tak byste jej neměli používat na horké potraviny, protože ve chvíli, kdy se alobal zahřeje na 220 stupňů Celsia, začne se z něj hliník postupně uvolňovat. Proto, pokud nemusíte, tak na něm ani negrilujte nebo jej použijte na co nejkratší dobu.
Uchovejte v chladu
Jestliže alobal použijete, dejte jej i s jeho obsahem do lednice. Chlad totiž zpomaluje mikrobiologické procesy a tedy i uvolňování hliníku či dalších látek do potravin. Dávejte si pozor, pokud hliníkovou fólií překrýváte hrnec nebo pekáč, aby se přímo nedotýkala jídla.