Před koupí žárovky potřebujete znát několik důležitých údajů

 Tipy a inspirace 
29. března 2021 12:48 / Petr Vlach
  0
📷
5 fotografií v galerii
Současné žárovky mají různé tvary a parametry Pixabay
Když potřebujete nakoupit žárovky, je nutné znát několik důležitých údajů. Zdánlivě jednoduchá úloha tak může skončit nezdarem. Máme dobrá doporučení.

V dnešní době už předpokládáme, že většina z vás bude kupovat žárovky typu LED, tedy žárovky ze svítivých diod. Na trhu jsou i zbylé klasické žárovky s vláknem, případně žárovky fungující na principu zářivek. LED žárovky ovšem jasně vedou.

Proč LED

Otázka má dnes už i svou jasnou odpověď. Zatímco před lety byly LED žárovky drahé, dnes se dají sehnat za velmi dobrou cenu. Mají nízkou spotřebu elektřiny a neobsahují na rozdíl od zářivek žádnou jedovatou rtuť, takže ani při jejich rozbití si nezamoříte byt nebezpečnou látkou. LED žárovky mají i velmi slušnou životnost. Údaje jednotlivých výrobců se pochopitelně liší, ale běžně se setkáte třeba s údajem 30 tisíc hodin. To už je pochopitelně slušná doba. Základní modely se cenově pohybují mezi 30 až 60 korunami. U výkonnějších žárovek pochopitelně i více. Jiná situace panuje u chytrých žárovek, které jsou připraveny na dálkové ovládání, změnu intenzity i barvy světla a další speciální funkce.

Příkon a světelný tok

Žárovky mají uveden na obale svůj příkon ve wattech. Pro srovnání je dobré mít na paměti, že 9 W v provedení LED svítí zhruba jako 60W klasická žárovka. Někdy ale narazíte na skutečnost, že se u žárovek o stejném příkonu liší údaj v lumenech, zkratka lm, což je údaj o světelném toku. Čím je číslo vyšší, tím lépe. Žárovka s vyšším světelným tokem při stejném příkonu má tedy oproti srovnávané žárovce lepší účinnost. Může to být dáno provedením baňky či vnitřní konstrukcí.

Teplota světla

Další důležitou hodnotou je teplota světla udávaná v kelvinech. Údaj kupříkladu 2700 K je obvykle doprovozen ještě informací „Warm white“, které znamená teple bílá. Taková žárovka vyzařuje světlo velmi podobné světlu klasických žárovek. Je velmi přirozené, příjemné a nenavozuje zbytečné zpomalování vyplavování hormonu melatoninu, který je zodpovědný za náš kvalitní spánek a celkovou regeneraci. Potřebujete-li si přisvítit v určitých prostorách i přes den, je možné použít i neutrální bílou, případně studenou bílou. Čím vyšší je hodnota v kelvinech, tím studenější světlo je. Zřetelně bílé je světlo s teplotou 6000 K a hodnoty blížící se 10000 K už mají zřetelné modré zbarvení.

Patice

Velmi důležitou informací je použitá patice žárovky. Je jich celá řada. Klasická žárovka, která pasuje do většiny běžných objímek pro staré žárovky s vlákny, nese označení E27. Vyrábí se ještě s užším závitem a obvykle i užší baňkou. Taková žárovka má patici s označením E14. Jestliže nemá žárovka závit a na spodní straně má dva výčnělky, které připomínají hlavy šroubů válcového tvaru, půjde s největší pravděpodobností o žárovku s paticí GU10. Je-li žárovka vybavena dvěma hroty, půjde u větších kusů o patici MR16. U menších halogenových žárovek se ještě setkáte s paticemi, které jsou číslované podle rozteče kovových vývodů. Krásným příkladem je patice G4, kde mají kontakty od sebe vzdálenost 4 mm, a G9, kde mají analogicky 9 milimetrů. Ještě si pročtěte článek zde o různých typech svítidel a vaše bydlení se stane příjemným místem pro život.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu