Lepidlo se hodí v každé domácnosti. Vyrobíte si ho snadno i sami

 Tipy a inspirace 
27. dubna 2019 17:30 / Marie Popelková
  0
📷
3 fotografie v galerii
Domácí lepidlo vyjde na pár korun Pinterest
Není snad domácnost kde by se čas od času nehodilo lepidlo. Jenže občas se může stát, že lepidlo potřebujete, ale zjistíte, že vám došlo a vy zapomněli doplnit zásoby. Nezoufejte, snadno si můžete lepidlo vyrobit i sami doma. Je to snadné a levné.

Velkou výhodou doma vyrobeného lepidla je, že bude bez chemie, ze surovin, které máte běžně doma a že vás bude oproti kupovanému výrobku stát jen zlomek ceny.

Lepidlo na papír

Pokud potřebujete vyrobit lepidlo na papír, připravte si tyto ingredience: 

  • 3 lžíce mouky
  • 4 lžíce studené vody
  • šálek horké vody
  • 1 lžíci cukru

Mouku smíchejte se studenou vodou a rozmíchejte do hladka. Důležité je, aby směs neobsahovala hrudky. Šálek horké vody nalijte do hrnce, přidejte připravenou moučnou směs a míchejte do zhoustnutí. Po zhoustnutí hrnec odstavte z plotny a přimíchejte cukr.
Vzniklou hmotu nechejte vychladnout a uložte do lednice.

Existuje ale ještě jednodušší recept na lepidlo z mouky. Potřebovat budete tyto suroviny:

  • 250 ml vody
  • lžíci hladké mouky

Do rendlíku nalijte 200 ml vody a přiveďte ji k varu. V dalších 50 ml studené vody zatím rozmíchejte lžíci hladké mouky. Jakmile voda začne vařit, ztlumte teplotu a vlijte do ní mouku rozmíchanou ve studené vodě. Potom směs za mírného varu metličkou asi 5 minut míchejte. Vzniklou hmotu propasírujte přes sítko a nalijte do misky. Jakmile hmota vychladne, je lepidlo připravené k použití.

Lepidlo na plasty

Možná ale spíše než lepidlo na papír budete potřebovat lepidlo na plasty. I takové si můžete vyrobit za pár korun v domácích podmínkách. Budete potřebovat jen dvě ingredience:

  • trošku acetonu
  • několik kousků polystyrenu

Aceton nalijte do uzavíratelné skleničky, lámejte kousky polystyrenu a přidávejte za stálého míchání do acetonu tak dlouho, dokud se bude polystyren rozpouštět.

Jakmile se polystyren přestane rozpouštět, skleničku dobře uzavřete a doma připravené lepidlo k lepení plastů je na světě. O tom, že můžete v domácnosti často lepidlo použít místo vrtačky, jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zoufalý Ivan Vyskočil nevěří, že jeho syn spáchal sebevraždu. Jeho tělo ještě ani nepohřbili

Styl

Mirka (54): Sestra kvůli mně zemřela, nevyrovnala jsem se s tím roky

Dům a zahrada

Zapíchněte k pokojovým rostlinám hlavičky zápalek. Působí jako ochrana před škůdci a hnojivo

Zavřít reklamu