Jak vyčistit dům bez chemie? Pomohou vám s tím přírodní čisticí prostředky

 Tipy a inspirace 
17. dubna 2019 10:27 / Eva Vogelová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Jedlá soda se postará o mastnotu  Depositphotos
Máte už dost používání chemických prostředků na úklid? Připadají vám zbytečně agresivní? Můžete se obejít i bez nich. Na mytí různých povrchů si vystačíte i s přírodními čisticími prostředky. Nejsou tak drahé a účel splní stejně. O jaké jde?

Dříve se chemické čisticí prostředky nepoužívaly a ženy uklízely dům i bez nich. Stejně jako ony to zvládnete i vy. Většinu pomůcek na mytí domácnosti nepochybně budete mít někde uschované. Nebudete kvůli nim muset jít ani do obchodu.

Ocet

Ocet dokáže v domácnosti divy. Jde o čisticí prostředek číslo jedna. Můžete ho nalít do kýble s horkou vodou a umýt s ním celou zem. Pokud však máte doma mramorovou podlahu, raději ho na ni nepoužívejte, mohla by se časem poškodit.

Savo rovnou vyhoďte, protože ocet se dokáže vypořádat s plísněmi a bateriemi. Poměrně snadno odstraní i vodní kámen. Hodí se do myčky. Dejte do ní hrnek octa a poté ji pusťte naprázdno. Stejnou službu vám ocet udělá i s varnou konvicí, která má pokryté dno vodním kamenem. Nalijte do ní vodu s octem a pusťte ji. Poté ji vylejte a ještě jednou propláchněte vodou.

Octem vyčistíte i koberec. Opět ho nalijte do vody, namočte do ní kartáč a koberec vydrhněte. Podobně ho můžete použít i na sedací soupravy. S ní už buďte trochu pečlivější. Pokud je kožená, potřete ji po umytí octem lněným olejem a poté ji přetřete suchým hadrem.

Jedlá soda

Na mastnotu už nemusíte používat jar. Stejnou službu vám prokáže jedlá soda, jde o velmi účinný prostředek. Nasypte ji do umyvadla a zalejte horkou vodou. Mastné předměty v nich nechte chvíli odmočit a poté je houbičkou či kartáčem vydrhněte. Mastnota půjde dolů snadno.

Černý čaj

Pokud vám třeba malé dítě zašpiní svými prstíky zem nebo nábytek, nezoufejte. Pomůže vám černý čaj. Nechte ho vylouhovat ve studené vodě. Šmouhy jím potřete a nechte pár minut působit. Poté jen setřete čistým hadrem a zašpiněné povrchy se budou zase lesknout.

Citron

Citronem můžete vydezinfikovat krájecí prkénko. Nasypte na něj sůl a jednou polovinou citronu ji rozetřete. Poté ho umyjte vodou a máte hotovo. Pokud vás trápí nepříjemný zápach vinoucí se z lednice, citron vám s tím pomůže. Rozkrojte ho na dvě poloviny, obě je položte do malé misky a vložte dovnitř.

Mouka

Mouku můžete využít na lesklé povrchy, které jsou zašpiněné. Pokud chcete, aby se znovu leskly, nasypte na ně mouku a houbičkou či hadříkem ji rozetřete. Poté je omyjte vodou. Nejde o nic složitého, z výsledku budete možná i překvapeni. O tom, jak pečovat o lesklý nábytek, jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zoufalý Ivan Vyskočil nevěří, že jeho syn spáchal sebevraždu. Jeho tělo ještě ani nepohřbili

Styl

Mirka (54): Sestra kvůli mně zemřela, nevyrovnala jsem se s tím roky

Tech

Mega raketa mise Artemis I má za sebou zkoušku mokrých šatů. Na Měsíc se poletí už v létě

Zavřít reklamu