Udělejte si pořádek v šatní skříni. Získáte hodně nového místa

 Interier 
04. prosince 2018 16:48 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Zimnímu oblečení je nutné udělat ve skříni místo Depositphotos
Šatní skříň bohužel není nafukovací a ne každý doma disponuje takovým prostorem, aby mohl mít jednu skříň na jarní či letní oblečení a druhou na podzimní a zimní ošacení. Proto je nutné se ročnímu prostředí podřídit a udělat si ve skříni pořádek.

Zima už klepe na dveře a pokud máte ve skříni pořád ještě latní šatičky nebo jiné podobné oblečení, vězte, že vám v tuto roční dobu zcela zbytečně zabírají místo. Je nejvyšší čas sezonní oblečení zazimovat.

Zimní bundy, kabáty, pletené šaty a svetry zabírají hodně prostoru a je tak nutné zimnímu ošacení uvolnit místo v šatní skříni. Poradíme vám, jak sezonní oblečení správně zazimovat, aby nepřišlo během zimy k úhoně.

Nekompromisní probírka

Asi málokdo se na jakýkoliv úklid těší. Ale čas od času se mu nikdo nevyhne. A to ani v případě šatní skříně. Navíc zazimování oblečení je vhodné spojit s celkovou probírkou vašeho šatníku. Možná zjistíte, že vám v policích či na věšáku zabírají místo kousky, které už dávno nenosíte. Proto si v prvé řadě pečlivě projděte, co je případně možné zcela vyřadit. Vyřazené oblečení nemusíte vyhazovat, podarujte jím své známé nebo je nabídněte místní charitě. Vaše staré oblečení může někomu ještě udělat ohromnou radost.

Vyřaďte nejen kousky, které už dávno nenosíte, ale i ty, u kterých čekáte, až zhubnete nebo až se naskytne pro daný typ oblečení vhodná příležitost. Pokud se tak nestalo v posledních pár letech, je zbytečné dávat tomuto oblečení ještě šanci.

Jak oblečení ochránit

Když máte oblečení perfektně probrané, dejte si na stranu vše, co v následujících několika měsících určitě neunosíte. Určitě půjde o letní šaty, sukně, kraťasy, sandálky a podobně.

Prádlo, které budete chtít zazimovat, pak vyperte a nechejte perfektně uschnout. Když tento proces podceníte, můžete na jaře vytáhnout zatuchlé oblečení, což vám na náladě rozhodně nepřidá.

Pro vyprané a suché oblečení pak musíte najít vhodnou místnost, kde vše uskladníte. Mělo by jít o prostor, kde je stálá teplota a nízká vlhkost. Chladné a vlhké prostory, jako je třeba sklep či nezateplená půda, opravdu vhodným místem pro uskladnění oblečení nejsou.

Šatstvo ale musíte také ochránit před případnými škůdci, hlavně moly. Dejte proto mezi jednotlivé oblečení trochu levandule nebo cedrového dřeva a moli se vašim kouskům vyhnou širokým obloukem.

Kam se sezonním oblečením

Vyprané a vysušené oblečení složte do krabic, můžete použít prodyšné látkové, ale i klasické plastové úložné boxy s víkem. Roztřiďte si oblečení podle druhu. Trička dejte do jedné krabice, šaty zase do jiné. To vám usnadní třídění a hledání, až budete vše zase potřebovat. Někomu se osvědčily vakuové pytle na oblečení, které ušetří hodně místa. Na druhou stranu existují i názory, že u některého typu oblečení se stlačením ve vakuovém pytli poškodí vlákna natolik, že zmačkaný materiál už nejde vyžehlit. Je tak vhodné nedávat do vakuových pytlů příliš jemné věci.

Zásadní je vědět, kam poskládané oblečení nakonec schovat. Někdo sezonní ošacení schovává pod postelí, další třeba využije úložný prostor v posteli nebo v sedací soupravě. Další vhodné místo je v horních policích šatní skříně (v případě, že máte policovou skříň), kam je horší přístup. O tom, jak se naučit využívat šatní skříň do posledního milimetru, jsme psali zde.

Nezapomeňte zazimovat boty

Stejnou pozornnost věnujte i sezonní obuvi. Než ale letní boty a sandály uklidíte, nezapomeňte je perfektně vyčistit a uložit do krabic nebo látkových úložných boxů. Tatko uklizené boty ochráníte před prachem a budou i po vyndání čisté a připravené k použití. Pro lepší orientaci si můžete na uzavřené krabice nalepit štítky, abyste věděli, kde jaké boty máte.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vdovec po Pilarové sklidil obrovský obdiv za to, co udělal na její památku. Splnil Evě její přání a...

Styl

Čtyřikrát zkontrolovat zamčené dveře nebo vypnutou troubu, to je OCD. Zní to legračně, ale sranda to...

Tech

Závody ve vývoji hypersonických zbraní jsou v plném proudu. Americký tajný projekt Mayhem bude stroj...