Správné prořezávání okrasných keřů zajistí bohaté květy a pěkný tvar

 Exterier 
19. dubna 2020 15:03 / Eva Vogelová
  0
📷
5 fotografií v galerii
K prořezávání keřů si připravte zahradnické nůžky  Depositphotos
Většina okrasných keřů se bez řezu neobejde. Když jim nebudete věnovat dostatečnou péči, nemusely by vám příští rok vykvést. Pravidelný a správný řez zajistí vašim okrasným dřevinám bohaté květy a pěkný tvar.

Na řez okrasných keřů budete potřebovat zahradnické nůžky, v některých případech pilku a trochu zručnosti. Možná se u toho trochu zapotíte, ale až uvidíte krásně rozkvetlé keře, uznáte, že to stojí za to. Všechny okrasné dřeviny se nemohou řezat ve stejný čas a pro každý keř můžete zvolit jiný druh řezu.

Kdy okrasné keře prořezat?

Jde o poměrně složitou otázku, protože potřeba řezu se u různých okrasných dřevin liší. Zároveň jde o poměrně důležitý parametr. Při špatném načasování keři ublížíte. Keře mohou přijít o velké množství květů, nerozkvetou vůbec, nebo v extrémních případech i uhynou.

Obecně platí, že keře, které rozkvétají v létě, by se měly prořezávat v lednu a únoru. Okrasné dřeviny, které kvetou na jaře, by se měly prořezat až po jejím odkvětu. Tomu časově odpovídá druhá polovina dubna, květen a červen. Některé keře můžete prořezávat i na podzim. Každý keř však potřebuje individuální péči.

Některé okrasné dřeviny byste neměli prořezávat skoro vůbec

Některé okrasné keře byste prořezávat neměli, protože nemají velkou schopnost regenerace. To znamená, že byste je řezem mohli snadno zahubit. Jde především o některé kaliny, magnólie, rododendrony či vilíny. Neuškodí jim však, když jim jednou za čas uříznete pár větviček. Například ty, které jsou suché či esteticky narušují tvar celého keře.

Druhy řezů

Zmlazovací řez

Zmlazovací řez je poměrně radikální. Provádí se zhruba jednou za tři až čtyři roky. Uřežte minimálně jednu třetinu všech větví utvářejících obvodovou část keře. Zbavte se hlavně starších větví. Keř se zregeneruje. Díky tomuto řezu na něm do léta zpozorujete spoustu nových výhonků, ale bude vám kvést až za rok.

Udržující řez

Pokud jste se letos rozhodli pouze pro udržující řez, musíte rozlišit, kdy každý váš keř kvete. Když tento řez špatně načasujete, můžete přijít o záplavu květů. Pořád platí, že keře, které kvetou na jaře, ořežte až po odkvětu. Keře, které kvetou v létě, ořežte během zimních měsíců. Okrasné keře ořežte jen decentně. To znamená, že jim upravíte jejich přirozený tvar a případně odstraníte poškozené větve.

Prosvětlovací řez

U prosvětlovacího řezu jde o provzdušnění keře. Odstraníte výhradně větve, které jsou staré a poškozené. Všechny ostatní necháte být, nebudete ani nijak upravovat tvar keře. Dále čtěte: Využijte PET láhve k pěstování rostlin. Vyrobte si z nich netradiční květináče.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...