Nepodceňujte výběr rohožky. Ušetří vám spoustu práce
Správná rohožka dokáže zachytit až 80 % všech nečistot, které na botách přivlečeme domů. Je jasné, že nám pak tento obdélníkový kousek dokáže hravě ulehčit úklid, a dokonce nám zajistí i daleko zdravější domácnost. Ovšem záleží na tom, jaký typ rohožky si vyberete a jak se o ni staráte.
Ochrání před nečistotami
Lidé si často vybírají rohožku podle ceny, barvy a celkového vzhledu, což zastiňuje jejich představy o praktičnosti a materiálu, který je pro správnou funkčnost nejdůležitějším aspektem. Čím více ušetříte za rohožky, tím více utratíte za čisticí prostředky, které pak budete k udržení čistoty v domácnosti potřebovat.
Prach je všude
V žádném domě či bytě nezabráníte prachu. Ten se do bytu dostane vždy. Domů si jej přinášíte na podrážkách bot, na oblečení, nemluvě pak o zvířatech, například kočkách a psech. Špína zvenku ulpívá samozřejmě i na kočárcích, jízdních kolech a jiných sportovních pomůckách, přestože vám připadají čisté. A právě rohožka přispěje k tomu, aby se k vám špíny domů dostalo o něco méně.
Venkovní vs. vnitřní
Je rozdíl, zda si pořídíte rohožku exteriérovou či interiérovou. V tom prvním případě patří rohožka především před vchodové dveře do domu či bytu. To se týká i vchodů do garáže, sklepa či jiných technických prostor včetně zadního vchodu do domu. Obyčejně je vyrobená z gumy a plastu. Bývají na ní malé výstupky, díky nimž se odstraní z obuvi například bahno. Vnitřní rohož by měla být samozřejmě také vysoce odolná, což předpokládá i kvalitní materiály, ze kterých je vyrobena. V posledních několika letech se na trhu staly oblíbenými i výrobky z juty, bambusu nebo kokosu.
Na terasu i do předsíně
Rohožku byste si měli pořídit i na terasu či na balkon. Protože i v tomto případě jde o vstupy zvenku, kde je plno prachu a dalších drobných nečistot, které si snadno přenesete dovnitř. Dalším místem, kde by rohož neměla chybět, je předsíň. Zde byste měli hledět na kvalitu, navíc rohožka by měla disponovat dobrou nasákavostí, protože právě sem na botách nejčastěji přinášíte i kapky vody a v zimě zbytky sněhu. Místo rohožky někdo upřednostňuje i běhoun. Na co se při jeho výběru zaměřit, jsme psali zde.
I na vzhledu záleží
Samozřejmě hraje svou roli i vzhled rohožky. Přece jen jde o doplněk vašeho bydlení. U interiérových rohožek opatrně zacházejte s barvami, nápisy i strukturou, které by mohly zbytečně poutat pozornost a narušit tak dojem z ostatního vybavení místnosti. Výraznější motivy můžete volit například u rohožek určených na terasu či balkon.
Nezapomínejte na péči
Nezapomínejte při úklidu i na svou rohožku. Tu můžete čistit pomocí vysavače, ale čas od času je potřeba sáhnout po mokrém způsobu čištění. Nezapomínejte, že v podzimních, zimních a jarních měsících byste ji měli čistit častěji, klidně i denně anebo stejně často, jako vytíráte podlahu.