Na zahradě by neměl chybět keř s drobným ovocem. Podzim je ideální k výsadbě

 Exterier 
20. září 2019 16:50 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Děti drobné ovoce milují Depositphotos
Na žádné zahradě by neměl chybět alespoň nějaký keř s drobným ovocem. Největší oblibě se těší angrešty, rybízy, maliny, jahody, borůvky nebo brusinky. Pokud se je rozhodnete vysadit teď na podzim, je třeba dodržet pár zásad.

Pokud se rozhodnete do země dát kontejnerované keře, můžete se do výsadby pustit po celou vegetační dobu, tedy od března do října. Prostokořenné sazenice je nejvhodnější kupovat a vysazovat na podzim, ideálně někdy v polovině října. Vždy je ale nutné sázet keře do nepromrzlé půdy.

Na slunce i do polostínu

I když většina keříků drobného ovoce uvítá slunečné stanoviště, i majitelé polostinných zahrad si přijdou na své. Je jen nutné na každé stanoviště dát jiný druh. Například maliny a ostružiny snesou i úpal. Borůvky, brusinky a klikva uvítají lehký polostín, v polostínu dobře poroste i rybíz.

Co se týká zeminy, bohatou úrodu vám poskytnou keře zasazené do živné, na humus bohaté a propustné půdy. Při pěstování v nádobách použijte zahradnický substrát s kompostem, vyplatí se přidat i trochu těžší (jílovité) zeminy. Borůvky, brusinky, klikva a mnohé muchovníky k růstu potřebují kyselou půdu – dopřejte jim substrát pro borůvky nebo směs tohoto substrátu a rašeliny.

Rostliny potřebují prostor

Při výsadbě pamatujte také na patřičné rozestupy. Vzdálenost keřů závisí od jejich velikosti v dospělosti. Keře rybízu a angreštu vysaďte na vzdálenost 0,75 – 1,5 m × 3 m, stromkové odrůdy na 1 m x 3 m. Ostružiník potřebuje prostor 1 - 1,5 m × 3 m, maliník 0,8 × 2 – 3 m, úplné minimum je 0,4 × 0,6 m. Borůvkám dopřejte 1 – 1,5 × 2 – 3 m, nižší odrůdy se spokojí s 0,8  × 1,8 m, aronie vyžadují rozestup na 3 m.

A nezapomeňte, že drobné ovoce vysazujete na konkrétní stanoviště na několik let, ne na jednu sezonu. Před výsadbou si proto vždy důkladně připravte záhon nebo dostatečně velké pěstební nádoby. Pamatujte také na přihnojení půdy podle druhu ovoce.

Výsadba angreštu, rybízu, malin a ostružin

Kontejnery s keři namočte tak dlouho, až ze substrátu přestanou vycházet bublinky. Udělejte hlubší jámu (cca 30 cm), na dno dejte kompost, přimíchejte zásobní hnojivo a překryjte je lehce zeminou. Při výsadně stromkových keřů zatlučte dostatečně pevně opěrný kolík. Pak umístěte keř do jámy a částečně ji zasypte. Důkladně přišlápněte půdu kolem kořenů a rostlinu zalijte.

Doplňte zbylou zeminu tak, aby rostlina byla hlouběji, než rostla v kontejneru. Maliny a ostružiny přibližně 5 cm, rybíz 7 – 12 cm hlouběji, angrešty 5 – 8 cm. Místo, kde se keře rybízu rozvětvují, tak bude cca 5 cm po zemí. Stromkové kultivary sázejte také o něco níže. I u nich bal a zeminu po zasazení dobře přišlápněte.

Kolem rostliny vytvořte mělkou prohlubeň ve tvaru mísy a dobře zalijte. Vysoké keře naveďte k oporám a vyvažte, stromky upevněte ke kůlu. Po celou první sezonu rostliny pravidelně zalévejte.

Výsadba borůvek, brusinek, klikvy a muchovníku

Kontejnery s keři ponořte do nádoby s vodou na tak dlouho, až ze substrátu přestanou vycházet bublinky. Pro borůvky udělejte jámu o hloubce 0,5 m a šířce 1 – 1,3 m. Na její dno dejte 10 – 15 cm vysokou vrstvu křemičitého písku. Pro klikvu a brusinky stačí jáma menší – 0,5 – 0,8 m široká a 30 cm hluboká.

Na místech s alkalickou půdou jámu vystelte propustnou silnou fólií nebo jí alespoň obložte boky. Na dno jámy dejte substrát pro borůvky, podle potřeby doplňte hnojivo pro borůvky, není-li již v substrátu. Hnojivo převrstvěte substrátem, aby se nedostalo přímo ke kořenům. Do jámy můžete přidat také proleželou borku smíchanou s rašelinou nebo zkompostovaný kůrový mulč.

Do výsadbové jámy umístěte rostlinu, bal částečně zasypejte kyselou zeminou nebo borůvkovým substrátem, důkladně přišlápněte a zalijte. Pak doplňte zbylou zeminu tak, aby borůvka byla o 5 – 10 cm hlouběji než v kontejneru. Opět přišlápněte.

Kolem rostliny vytvořte mělkou prohlubeň a dobře zalijte. Po celou první sezonu rostliny pravidelně zalévejte.

Výsadba drobného ovoce do nádob a truhlíků

Rostlinu před výsadbou důkladně zalijte. Připravte si samozavlažovací nádobu nebo nádobu s propustným dnem – v tomto případě přidejte drenáž z keramzitu 10 – 15 cm vysokou. Naplňte nádobu vhodným substrátem s hnojivem. Na jednu rostlinu počítejte s 8 až 10 l zeminy. Vyklopte rostlinu z květináče a pomocí lopatky ji vysaďte o přibližně 5 cm hlouběji než rostla v květináči. Přitiskněte po obvodu bal k půdě a rostlinu důkladně zalijte. Podle potřeby doplňte substrát.

Pomůže kůra, sláma i posečená tráva

Co  se týče takzvané nastýlky, nutná není, v porostech ale pomáhá udržovat vláhu a snižuje zaplevelení. Ke kyselomilným druhům použijte jako mulč kůru, snesou ji i maliny a ostružiny. Pro rybíz a angrešt je vhodnou nastýlkou sláma či proschlá posečená tráva, mulč nepřihrnujte těsně ke kmínku nebo keři.

Na co si dát pozor

Při výběru přizpůsobte odrůdu nadmořské výšce stanoviště, drobné ovoce nevysazujte do stínu – v něm plodí jen málo, většinou vůbec ne. Větší rozmanitost odrůd zlepšuje opylování. Pro kyselomilné druhy na vápenitých půdách použijte dle potřeby okyselovače půdy, které se přidávají do zálivky. Zalévejte nejlépe měkkou nebo dešťovou vodou. O tom, na co si dát pozor při podzimním prořezávání stromů a keřů, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jiří Mádl debutuje jako autor. Vydává knížku a dokončil scénář ke svému třetímu filmu

Styl

Vysoce citlivých dětí je mnoho. Prožívají náhlé záchvaty vzteku, smutku a běžné výchovné metody na...

Dům a zahrada

Slimáci jsou neúprosní a dokáží zlikvidovat celou vaši úrodu. Jejich invazi se můžete bránit

Zavřít reklamu