Malá zahrada? Pomocí těchto triků si ji můžete zvětšit

 Exterier 
02. července 2019 11:02 / Šárka Sokolská
  0
📷
5 fotografií v galerii
Pohrejte si s barvami, rostlinami i tvary Depositphotos
Ne každý má to štěstí a má u domu velkou rozlehlou zahradu. Naštěstí máme i pro majitele minizahrádek dobrou zprávu. Poradíme vám triky, kterými ji můžete opticky zvětšit.

Pořizovací cena za metr čtvereční pozemku je čím dál vyšší a v závislosti na tom rozloha parcel stále menší. Rodinné domky jsou pak na sebe doslova nalepené, což s sebou nese i řadu problémů včetně nedostatečného soukromí. Zkuste však pár fíglů, kterými si můžete svou zahradu alespoň opticky zvětšit.

Hra barev

Pokud máte kolem domu plot nebo zídku, pak můžete zkusti kouzlit barvami. Dáte-li do pozadí světlý odstín, získá tím vaše zahrada na širším vzhledu. Naopak tmavá barva, hlavně je-li použitá v rozích či koutech zahrady, vytvoří iluzi stínu, čímž prostor opticky zmenší.

Oblé tvary nejsou na škodu

Zaoblené linie zahradě vyloženě sluší a prostorově se tím zahrada otevře. Stačí natvarovat okraje záhonů, vytvořit oblé linie chodníčku, sestříhat keře. To postačí k tomu, že se zahrada rozšíří o zajímavý prvek a zároveň nabyde dojmu většího prostoru.

Voda dodá prostor      

Možná si myslíte, že do malé zahrady jezírka nepatří. Omyl. Právě vodní plochy navozují určitý dojem většího prostoru. Stačí i malé jezírko s tekoucí vodou. Voda v pohybu totiž působí jako zrcadlo, které v zahradě znamená výrazný světelný prvek a prvek dynamiky. A čím více je světla, tím více prostoru. Zkuste si založit třeba fóliové jezírko, o němž jsme psali zde.

Rozličnost rostlin   

Do každé zahrady patří květiny. I s jejich pomocí můžete vytvořit iluzi velké zahrady. Stačí vědět, že rostliny malého vzrůstu patří dopředu. Hloubku zahrady můžete podpořit i střídáním tmavších a světlejších druhů. Ty, co mají hrubší strukturu, dejte na záhon dopředu a květiny s jemnou strukturou zase vysaďte do zadní části záhonu. 

Falešná perspektiva  

Troška optického klamu určitě nezaškodí. Obzvláště u malých zahrad. Trochu si zahrajte na kouzelníka a vytvořte na zahradě falešnou perspektivu. Například pozvolné zužování chodníčku bude působit jako by zahrada byla delší než ve skutečnosti. Nebo sestříhejte postupně rostliny, a to tak, že ty vpředu budou o něco málo vyšší než ty v pozadí.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Meghan Markle obviněna vlastní sestrou z nezájmu o otce. Ten dostal mrtvici

Styl

Už jste poznali sílu adaptogenů? Pokud ne, je čas vyzkoušet byliny, které se v čínské medicíně...

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu